Kolonoskopia z całą pewnością jest bardzo nieprzyjemnym badaniem, jednak bardzo często zdarza się tak, że jest ono konieczne. Po tym badaniu należy w odpowiedni sposób o siebie zadbać między innymi poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Wiele osób zastanawia się, jaka dieta to powinna być. Warto się tego dowiedzieć.
Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć:
- jaką dietę należy stosować po kolonoskopii
- czego należy unikać w diecie po zabiegu kolonoskopii
- co warto stosować po kolonoskopii
Zobacz: Nietolerancja pokarmowa – objawy, badanie, leczenie
Dieta lekkostrawna
Dieta po kolonoskopii powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Dzięki temu nie będzie w nadmierny sposób przeciążała całego układu pokarmowego, co jest bardzo istotne po wykonaniu tego rodzaju badań. Dietę lekkostrawną należy stosować przez około dwa lub trzy dni po przeprowadzeniu kolonoskopii. Rodzaj spożywanych posiłków zależny jest przede wszystkim od samopoczucia badanego, dlatego należy to wziąć pod uwagę. Jednak polecane jest przede wszystkim białe pieczywo, różnego rodzaju zupy kremy, a także gotowane chude mięso. Warto natomiast unikać tłustych oraz ciężkostrawnych potraw, ponieważ mogą mieć one bardzo negatywny wpływ na samopoczucie.

Warzywa
W diecie stosowanej po takim zabiegu jak kolonoskopia powinny się również znaleźć różnego rodzaju warzywa. Najlepiej będzie spożywać ich około pół kilograma każdego dnia. W warzywach można znaleźć szereg korzystnych substancji aktywnych, które z całą pewnością będą miały bardzo dobry wpływ na stan całego układu pokarmowego. Wśród nich można przede wszystkim wymienić błonnik, ale także antyoksydanty. Warto o nich pamiętać.
Zobacz także: Biały nalot na języku – jak się pozbyć?
Produkty pełnoziarniste
Dieta po kolonoskopii powinna również obejmować różnego rodzaju produkty pełnoziarniste. Wśród nich można między innymi wymienić pełnoziarniste pieczywo oraz kasze. Produkty tego rodzaju posiadają w swoim składzie stosunkowo dużą ilość błonnika, która jest niezbędna do prawidłowej pracy układu pokarmowego, a w szczególności jelit. Dzięki błonnikowi skrócony zostanie pasaż jelitowy, co jest bardzo istotną kwestią w procesie regeneracji po wykonanym badaniu. Warto o tym pamiętać, jeśli planuje się tego rodzaju działania.

Probiotyki
Probiotyki są jednym z najbardziej obowiązkowych elementów diety każdego człowieka po kolonoskopii. Dlatego warto je uwzględnić w swoim codziennym jadłospisie, jeśli planuje się wykonanie tego rodzaju badania. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie probiotyków w formie doustnych tabletek. Z całą pewnością będą one miały najbardziej korzystne działanie spośród wszystkich dostępnych preparatów. Oprócz tego warto również zadbać o właściwą ilość białka w diecie, a także kwasów omega-3. Te elementy również mają bardzo duży wpływ na stan jelit.