Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Nietolerancja pokarmowa – objawy, badanie, leczenie

Zdrowie Data publikacji - 3 grudnia 2021 Autor - Redakcja slonecznatlocznia.pl
nietolerancje pokarmowe

Nietolerancję pokarmową bardzo trudno zdiagnozować i często jedynym rozwiązaniem jest zmiana nawyków żywieniowych. Takie niedogodności wynikają z tego, że organizm nieprawidłowo reaguje na jakiś pokarm. Warto wiedzieć czym różni się nietolerancja pokarmowa od reakcji alergicznej.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czym właściwie jest nietolerancja pokarmowa
  • jak się objawiają nietolerancje pokarmowe
  • jak się można dowiedzieć, czy ma się nietolerancję pokarmową

Co to jest nietolerancja pokarmowa?

Wiele osób dotyka problem polegający na tym, że nie mogą spożywać jakichś składników, ponieważ działają one trująco na organizm. Według badań co drugi człowiek może mieć tego typu problem. Jednakże tylko część tych osób wie, z czym jest ona związana, ponieważ niewielka część społeczeństwa decyduje się na przystąpienie do specjalnych badań, które wykażą jaki typ pokarmu nie jest wskazany. Warto wspomnieć o tym, że niektóre składniki żywieniowe wpływają pozytywnie na zdrowie, a inne mogą kogoś zatruć. Z tego też powodu niezwykle ważne jest kontrolowanie i badanie przyswajalności danych składników odżywczych.

nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa może pojawić się z opóźnieniem i być utajona. Można przez to zrozumieć sytuację, w której reakcja alergiczna nie pojawi się od razu po kontakcie z alergenem np. pyłki i sierść, lecz skutki będą odczuwalne nawet po kilku dnia. Nie jest to również alergia pokarmowa, na którą cierpi stosunkowo niewiele osób. Według ekspertów nietolerancja pokarmowa jest swoistą chorobą cywilizacyjną XXI wieku, obok której można wymienić takie dolegliwości jak cukrzyca, otyłość czy łuszczyca. Ciężko jest stwierdzić jednoznacznie czy dana osoba nie toleruje jakiegoś pokarmu bez odpowiednich badań. Wiele nieświadomych osób skupia się tylko na leczeniu objawów, czyli zaleczeniu choroby. Takie działanie wcale nie pomaga, a nawet może jeszcze bardziej szkodzić.

Objawy nietolerancji

Nietolerancje pokarmowe dotyczą osób, które od dłuższego czasu skarżą się na objawy, które cały czas nawracają. Powodem nietolerancji jest pojawienie się stanu zapalnego, który wyniszcza organizm. Typowymi objawami związanymi z pojawieniem się nietolerancji są długie i silne bóle głowy i brzucha, który staje dodatkowy wzdęty. Skóra zaczyna źle wyglądać, ponieważ szybciej się starzeje lub pojawia się na niej trądzik i łuszczyca. Co więcej, nietolerancje pokarmowe wywołują również swojego rodzaju problemy natury psychicznej, ponieważ wpływa ona negatywnie na samopoczucie i spokojne spanie. Wszystkie te objawy są silne związane ze spożywaniem pokarmów, które nie są tolerowane przez organizm. Nie warto zwlekać i czekać, aż objawy przestaną być kłopotem i jak najszybciej udać się do lekarza.

Zobacz także: Biały nalot na języku – jak się pozbyć?

Badanie nietolerancji pokarmowej

Chcąc dowiedzieć się, czy ma się problemy z tolerowaniem pokarmu, należy wykonać badanie krwi, skierowanie na nie można otrzymać od swojego lekarza rodzinnego lub zrobić je prywatnie w punktach diagnostycznych, których pełno jest w każdym dużym mieście. Producenci testów medycznych przygotowali specjalnie dla osób, u których podejrzewa się nietolerancje pokarmowe, wiele przydatnych rozwiązań. Jednakże najlepszym wyborem będzie skorzystanie z testów, które dają możliwość sprawdzenia jak największej ilości składników pokarmowych.

nietolerancje pokarmowe

Takie badanie polega na tym, że sprawdzany jest poziom przeciwciał IgG na konkretne składniki pokarmowe. Znając wyniki, należy po prostu wykluczyć nietolerowany pokarm z codziennej diety, aby pozbyć się problemu. Jest to tak zwana dieta eliminacyjna, która pozwoli najszybciej pozbyć się męczących dolegliwości. Warto pamiętać o tym, aby przystąpić do badania bez zbędnej zwłoki, ponieważ niewiedza na temat nietolerowanego pokarmu może być bardzo kłopotliwa. Z uwagi na fakt, że niektóre testy badające nietolerancję pokarmową mogą być bardzo kosztowne, ponieważ ich cena wynosi do 1000 zł, wiele osób rezygnuje z przeprowadzenia badania, jednakże niewykonanie go może przynieść katastrofalne skutki.

Sprawdź: Jaką dietę stosować po kolonoskopii?

Redakcja slonecznatlocznia.pl

Redakcja slonecznatlocznia to zespoł specjalistów w dziedzinie zdrowia, mody i urody. Dowiedz się więcej o najnowszych trendach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zwolnienie lekarskie online