Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Podstawowe elementy wyposażenia baru – o czym warto pamiętać? 

Lifestyle Data publikacji - 13 grudnia 2023 Autor - Redakcja slonecznatlocznia.pl
Podstawowe elementy wyposażenia baru


Bar, zarówno ten profesjonalny, jak i domowy, ma przede wszystkim umożliwić przygotowanie i efektowne serwowanie różnego rodzaju napojów wyskokowych – np. koktajli czy szotów. W co wyposażyć miejsce, aby było w pełni funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu i dostosowane do aktualnych trendów barmańskich? 

Dzwonek hotelowy, który ułatwi komunikację z gośćmi 

Barman przede wszystkim obsługuje bar, ale ma również inne zadania: często poleruje szkło, uzupełnia zapasy alkoholu i napojów czy po prostu ma czas na przerwę. W związku z tym zdarza się, że może być potrzebny, gdy nie będzie go na sali. Aby goście w tym czasie nie czuli się zniecierpliwieni, warto postawić na barze dzwonek hotelowy. Jego dźwięk poinformuje samego barmana lub inne osoby z obsługi o tym, że czas zająć się gościem. 

W domu dzwonek możesz wykorzystać jako zabawny gadżet, który będzie informował Twoich bliskich o tym, że ich drink jest już gotowy. 

Sprzęt barmański najwyższej jakości 

Sprzęt barmański wpływa bezpośrednio na tempo przygotowywanych napojów, a także możliwości w tym zakresie. Na jakie elementy warto się zdecydować? Przydatne będą przede wszystkim: 

  • shaker – pozwoli mieszać ze sobą różnego rodzaju płyny i dodatki, aby uzyskać ciekawy efekt zarówno pod kątem wizualnym, jak i smakowym;

  • łyżka barmańska z widelcem – pozwoli mieszać i dopracowywać koktajle; 

  • sita barmańskie w różnych wersjach – będą przydatne podczas przelewania, ale także szejkowania; 

  • miarka do alkoholu – umożliwi dozowanie poszczególnych składników w celu osiągnięcia zamierzonego rezultatu. 

Najlepiej wybierać akcesoria wykonane ze stali nierdzewnej. Będą one wygodne w użytkowaniu, łatwe w utrzymaniu w czystości, a przy tym trwałe. 

Dodatkowym elementem, o który warto zadbać, są słomki. Warto jednak wybrać te metalowe i wielorazowe, które po czyszczeniu i dezynfekcji będą nadawały się do ponownego użytku. Wyglądają one nowocześnie i efektownie, a przy okazji ograniczają ilość śmieci produkowanych w danym lokalu gastronomicznym. 

Szkło dla gastronomii 

Szkło dla gastronomii to także podstawowy element wyposażenia baru. Powinny w nim znaleźć się różnego rodzaju szklanki, które będzie można dopasować do serwowania konkretnego rodzaju drinków. Im więcej szkła będziesz miał do wyboru, tym w ciekawszy sposób będziesz mógł podawać swoje propozycje. 

Niezbędne elementy to jednak szklanki przeznaczone do whiskey, lampki do wina, szampanówki, a także szklanki typu long. Ważne są także kieliszki, ponieważ goście stosunkowo często zamawiają w barach serie szotów. Ważne jest to, aby było ich jak najwięcej. W przeciwnym razie szybko ich zabraknie, a to spowoduje przestój i opóźnienie w realizacji zamówień. 

Karta dostępnych koktajli 

Jeśli chcesz, aby goście mogli szybko i sprawnie zamawiać drinki, zadbaj o to, aby otrzymali kartę, z której będą mogli wybrać propozycję dla siebie. Zwróć uwagę na to, aby zestawienie zawierało: 

  • zdjęcie drinka – nazwy alkoholi czy syropów mogą niewiele powiedzieć, ale już wizualizacja stanowi sporą zachętę do złożenia zamówienia; 

  • proporcje poszczególnych składników – dzięki temu klient będzie mógł oszacować, czy dana propozycja nie będzie dla niego np. za mocna; 

  • dodatkowy opis – możesz w nim zawrzeć informacje na temat nut smakowych, poziomu słodkości czy np. orzeźwienia. 

Jeśli karta nie będzie odpowiednio opisana, goście będą zadawali wiele pytań przed złożeniem zamówienia: co polecasz, jak to smakuje, czy jest mocne. Odpowiedź na nie wydłuży czas pracy barmana, dlatego warto zadbać o to, aby klienci z zestawienia dowiedzieli się wszystkiego, co może ich zainteresować. 

Szeroki wybór alkoholi, syropów i innych elementów niezbędnych do tworzenia drinków 

Aby tworzyć smaczne i efektowne drinki, trzeba mieć dostęp do produktów, które to umożliwiają. Bardzo ważny w tym kontekście jest szeroki wybór alkoholi, ale także syropów czy soków, które wykorzystuje się do sporządzania koktajli. 

Dobrze wyposażony bar świetnie funkcjonuje, realizuje dużą ilość zamówień i zachęca gości do tego, aby ponownie go odwiedzili. Jeśli chcesz prowadzić właśnie takie miejsce, zadbaj o jego odpowiednie wyposażenie, a inwestycja z pewnością się zwróci.

Materiał zewnętrzny

Redakcja slonecznatlocznia.pl

Redakcja slonecznatlocznia to zespoł specjalistów w dziedzinie zdrowia, mody i urody. Dowiedz się więcej o najnowszych trendach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Profesjonalne sanatorium