Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Zwolnienie lekarskie on-line? Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie!

Zdrowie Data publikacji - 18 kwietnia 2024 Autor - Redakcja slonecznatlocznia.pl
zwolnienie lekarskie online

Zwolnienie lekarskie, czyli popularne L-4, jest podstawą do usprawiedliwienia nieobecności w pracy. Osoba chora udaje się do lekarza, który na podstawie przeprowadzonego badania podmiotowego określa niezdolność do pracy i potwierdza ją stosownym zaświadczeniem. Czy zwolnienie lekarskie można uzyskać “bez wychodzenia z domu”?

L4 przez Internet – czy to legalne?

Mimo że wiele osób może mieć wątpliwości, to zwolnienie lekarskie online jest rozwiązaniem w pełni legalnym, akceptowanym przez pracodawców na równi z klasycznym L4. Możliwość uzyskania takiego zwolnienia jest naturalną konsekwencją realizowanych w systemie internetowym porad lekarskich.

Zwolnienia online są doskonałą alternatywą, szczególnie dla osób, które ze względu na stan zdrowia mają problem z wyjściem z domu do lekarza na stacjonarną wizytę. Warto mieć świadomość, że zwolnienie lekarskie online, w kontekście prawnym, traktowane jest tak samo jak klasyczne L4. Oznacza to, że pracodawca nie może go zakwestionować, a pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy za okres niezdolności wskazany w dokumencie. Co do zasady jego wysokość ustalana jest na poziomie 80% podstawy pensji, a w przypadku ciąży, wypadku przy pracy czy choroby zawodowej – 100%.

Czym jest zwolnienie elektroniczne?

Systemy komunikacji na odległość zyskały na znaczeniu w dobie pandemii koronawirusa, a rozwiązania, które się w tym czasie sprawdziły wykorzystywane są do dzisiaj. Jednym z nich jest możliwość uzyskania zwolnienia online. Obecnie nie trzeba już umawiać osobistej wizyty u lekarza, wystarczy zdalna konsultacja podczas której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, przeanalizuje wyniki badań oraz postawi diagnozę, dobierze właściwą terapię i leki, a jeśli stan pacjenta tego wymaga – wystawi również zwolnienie lekarskie online.

Dokument wystawiony przez lekarza jest przesyłany bezpośrednio do pracodawcy. Tzw. eZLA widnieje w profilu PUE ZUS, jednak pracodawca nie uzyskuje na jego podstawie informacji o chorobie. Widzi jednak dane lekarza, który wystawił formularz oraz okres niezdolności do pracy. Mimo dość sprawnego obecnie przesyłania informacji, pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o przebywaniu na L4.

Wizyta online podstawą do uzyskania zwolnienia lekarskiego przez Internet

Żeby uzyskać L4 przez Internet należy umówić wizytę online u lekarza, np. w serwisie medicept.pl. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarz wystawi ezwolnienie, jeśli zachodzi taka konieczność. Dokument jest zgodny z obowiązującymi przepisami Ministra Zdrowia, jest zatem akceptowane również przez ZUS.

Zwolnienie przez Internet uzyskać można bez względu na to, do jakiego lekarza zostanie umówiona wizyta. Zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i specjalista, posiada uprawnienia, aby wystawić stosowny dokument. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie będzie ważne tylko wtedy, jeśli zostanie wystawione przez lekarza posiadającego odpowiednie uprawnienia nadane przez ZUS.

Korzyści związane z zamówieniem zwolnienia lekarskiego online

Uzyskanie zwolnienia lekarskiego przez Internet jest rozwiązaniem coraz bardziej cenionym przez pacjentów. W wielu przypadkach pozwala uniknąć problemów z rejestracją do lekarza na wizytę stacjonarną oraz oczekiwania na wejście do gabinetu. Dzięki wizycie online można ograniczyć ryzyko złapania kolejnej infekcji w czasie oczekiwania na wizytę. Jest to zatem duża oszczędność czasu i nerwów.

Obecnie funkcjonuje wiele platform, które oferują pomoc pacjentom. Wystarczy umówić wizytę on-line, przygotowując wcześniej niezbędne informacje lub wyniki badań. Często taka konsultacja odbywa się już w ciągu kilkunastu minut, a to zdecydowanie przyspiesza postawienie diagnozy oraz uzyskanie zwolnienia, jeśli są ku temu podstawy.

Wystawienie e-zwolnienia jest bardzo bezpieczne i pozwala na maksymalną ochronę danych osobowych pacjenta.

Materiał zewnętrzny

Redakcja slonecznatlocznia.pl

Redakcja slonecznatlocznia to zespoł specjalistów w dziedzinie zdrowia, mody i urody. Dowiedz się więcej o najnowszych trendach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zadbaj o czyste powietrze w swoim domu dzięki filtrom Philips