Zdrowie

Biały nalot na języku – jak się pozbyć?

Biały nalot na języku – jak się pozbyć?

Biały nalot na języku nie zawsze stanowi powód do niepokoju, jednak warto wiedzieć, jak z nim walczyć i czym może być spowodowany. U ludzi w różnym wieku może pojawiać się z różnych przyczyn, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny i jak się leczy biały nalot na języku u niemowlaka
  • jak leczyć biały język u dziecka
  • jak leczyć biały nalot na języku u dorosłych
  • skąd się bierze biały język

Sprawdź: https://www.slonecznatlocznia.pl/nietolerancja-pokarmowa-objawy-badanie-leczenie/

Biały nalot na języku niemowlaka

U najmłodszych dzieci biały nalot często pojawia się na języku i nie zawsze trzeba się tym martwić. W pierwszych tygodniach życia na języku malucha często można zaobserwować nalot z mleka. Ma on białawy kolor i powstaje, ponieważ organizm dziecka nie produkuje wystarczającej ilości śliny. Powodem do niepokoju jest nalot, który ma grudkowatą konsystencję, nieco przypominającą twarożek. Może być on objawem pleśniawek. Jest to infekcja spowodowana przez grzyba którego noworodek bardzo często przejmuje od matki w trakcie porodu. Pleśniawki często występują po tym, jak dziecko przyjmowało antybiotyk i są efektem osłabienia organizmu. Aby skutecznie walczyć z pleśniawkami, konieczna może okazać się wizyta u pediatry i podanie maluchowi leków na receptę.

biały nalot na języku

Biały nalot na języku jak się pozbyć u dziecka

U starszego dziecka biały nalot na języku często jest efektem nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Aby go zwalczyć trzeba kłaść nacisk na wykształcenie prawidłowych nawyków – dokładnego mycia zębów, płukania jamy ustnej oraz oczyszczania języka.

Trzeba jednak mieć też świadomość, że biały nalot na języku może być objawem rozwijającej się infekcji grzybiczej. Może ona przejawiać się także bólem i pieczeniem języka.

Biały nalot może pojawiać się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, na przykład przy anginie czy zapaleniu gardła. Jest objawem, którego się nie leczy i który ustępuje samoistnie po przebyciu choroby.

Biały nalot na języku u dorosłych – jak się pozbyć?

U dorosłych biały język także nie zawsze jest powodem do niepokoju. Nalot może pojawiać się w przypadku nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Często także pojawia się u osób, które prowadzą mało higieniczny tryb życia i mają skłonności do nadużywania alkoholu, kawy, herbaty i papierosów. Osoby, które chcą walczyć z białym nalotem na języku, powinny zwiększyć częstotliwość mycia zębów, nie zapominając jednocześnie o oczyszczeniu języka po każdym szczotkowaniu.

Jeśli nalotowi na języku towarzyszą inne objawy, takie jak owrzodzenia, pieczenie, ból i stany zapalne w jamie ustnej, to może on być oznaką rozwijającej się grzybicy. W walce z chorobą warto wspomóc się prebiotykami i preparatami przepisanymi przez lekarza.

nalot na języku

Kiedy może pojawić się biały nalot na języku?

Białe obłożenie języka często pojawia się u osób, które są w trakcie terapii antybiotykami, które osłabiają organizm. Białego nalotu nie wolno lekceważyć, bowiem często jest przejawem cukrzycy, a nawet zakażenia wirusem HIV bądź kiłą. Dlatego biały nalot, którego pomimo usilnych starań nie da się pozbyć, powinien skłonić do wizyty u lekarza.

Jak widać, nalot na języku może powstawać z wielu powodów. Jedne z nich są całkiem błahe i wystarczy zmiana drobnych nawyków, by język powrócił do prawidłowej barwy. Czasem jednak białe obłożenie języka może być przejawem poważnych schorzeń, które – nieleczone – mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Chyba jedynym rozwiązaniem jest wsłuchiwanie się w swój organizm i sygnały, jakie wysyła. Może być bowiem tak, że wizyta u lekarza z tak pozornie drobnego powodu może uratować zdrowie, a nawet życie.

Nie wolno jednak panikować na zapas – w większości przypadków wystarczy wdrożyć zwiększoną dbałość o higienę jamy ustnej, by problem w krótkim czasie znikł zupełnie.

Sprawdź: Jaką dietę stosować po kolonoskopii?

Udostępnij