Zdrowie

Wrastający paznokieć – co robić? Niezawodne sposoby na ból.

Wrastający paznokieć – co robić? Niezawodne sposoby na ból.

Wrastający paznokieć jest bardzo uciążliwym schorzeniem, często wręcz uniemożliwiającym bezproblemowe poruszanie się. Początkowo osoba doświadczająca tego stanu czuje delikatny dyskomfort, który z czasem może doprowadzić do poważniejszych problemów.

Czym jest wrastający paznokieć?

Skoro właśnie czytasz te słowa, najprawdopodobniej zmagasz się z tym problemem. W artykule omówimy najczęstsze przyczyny wrastającego paznokcia, wyjaśnimy, na czym polega różnica między paznokciem wkręcającym a wrastającym, opowiemy, jakie są przyczyny i objawy, odpowiemy na pytanie jak leczyć wrastający paznokieć, poszukamy też domowych sposobów zwalczających ten stan, a w końcu podpowiemy, gdzie szukać pomocy, kiedy zauważysz wrastający paznokieć, w mieście Wrocław.

Paznokieć wrastający a paznokieć wkręcający

Zasadniczo wiemy, jak wygląda zdrowy paznokieć. Pierwsze objawy paznokcia wrastającego można dostrzec gołym okiem, jednocześnie odczuwając bolesność, jaką sprawia krawędź paznokcia wrastająca w skórę zwaną fachowo wałem okołopaznokciowym. Paznokieć wkręcający natomiast charakteryzuje się specyficznym, rurkowatym kształtem. W tym artykule omówimy pierwszy problem. Wrastające paznokcie Wrocław – o tym, jak pokonać ten problem i gdzie szukać pomocy przeczytasz dalej.

Przyczyny wrastających paznokci

Przyczyną wrastania paznokci oprócz wrodzonych predyspozycji może być uraz spowodowany przez noszenie nieodpowiedniego obuwia (za ciasne lub za luźne) oraz, co ciekawe, przez niewłaściwe skracanie paznokci (np. nadmierne wycinanie jego bocznych brzegów czy obcinanie ich zbyt krótko).  Są to głównie i najbardziej oczywiste, ale nie wszystkie przyczyny wrastających paznokci. Na ten stan wpływają również:

 • nieprawidłowa motoryka chodu, 
 • deformacje stóp,
 • skaleczenie podczas wycinania skórek, 
 • płaskostopie i inne wady postawy, 
 • przytrzaśnięcie paznokcia, 
 • grzybica, 
 • halluksy.

Na taką przypadłość cierpią często osoby otyłe oraz te regularnie uprawiające sporty (bieganie, kick boxing, piłkę nożną itp.).

Objawy

Stan chorobowy objawia się wbiciem paznokcia w skórę, co na początku powoduje lekki dyskomfort. Początkowy dyskomfort z czasem przeradza się w lekki ból odczuwalny zarówno w trakcie zakładania wąskiego obuwia jak i chodzenia w butach na obcasie. Dzieje się tak dlatego, że pod naciskiem paznokieć z większą siłą wbija się w wał okołopaznokciowy. Jeżeli na tym etapie nie zostanie podjęte leczenie, w miejscu wrzynania się paznokcia pojawi się rana a później krew. Ten etap powinien Cię już zaalarmować. Krew jest zapowiedzią powstania ropiejącej i bardzo bolesnej rany uniemożliwiającej chodzenie i utrudniającej leczenie. 

Doraźne, domowe sposoby na wrastający paznokieć.

Stosowanie domowych sposobów może doraźnie ulżyć w dolegliwościach, jednak ich stosowanie nie jest polecane w przypadku pojawienia się w okolicy paznokcia stanu zapalnego. Oto co możesz zrobić, aby złagodzić ból:

 • stosować okłady z oliwy z dodatkiem olejków eterycznych,
 • namoczyć paznokieć w occie jabłkowym (ma właściwości antyseptyczne),
 • stosować okłady z lodu,
 • zastosować kąpiel z solą (ok. 15 minut moczenia stopy w wodzie z solą morską, raz dziennie).

Gdzie się udać do specjalisty we Wrocławiu?

Jeżeli w okolicy wrastającego paznokcia wystąpi ostry ból, zaczerwienienie, opuchlizna, krwawienie lub ropna wydzielina, koniecznie skonsultuj się z podologiem. Jest on specjalistą od zdrowia naszych stóp. Zadaniem podologa jest ocenienie stanu paznokcia oraz skóry wokół niego i dobranie najlepszego sposobu leczenia. Najpopularniejszymi metodami leczenia są klamry ortonyksyjne oraz kostka Arkady.

Wrastający paznokieć nie jest bardzo poważnym schorzeniem, natomiast bardzo uciążliwym i w wielu przypadkach bolesnym. Dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę i skorzystać z usług podologa w momencie, w którym poczujemy dyskomfort. Pomoże Ci to oszczędzić wiele nieprzyjemnych objawów.

Udostępnij