Zdrowie

Na czym polega zabieg usuwania kurzajek?

Na czym polega zabieg usuwania kurzajek?

Brodawki to narośla na skórze, które są wywoływane przez wirusy. Brodawki mogą występować na każdej części ciała, ale najczęściej spotyka się je na dłoniach i stopach. Istnieje wiele różnych typów brodawek, a każdy z nich jest wywoływany przez inny wirus.

Czym są brodawki?

Brodawki są zwykle nieszkodliwe, ale mogą być nieestetycznie i mogą powodować dyskomfort. Brodawki mogą być trudne do usunięcia, ale dostępnych jest wiele opcji leczenia. Tutaj przeczytasz więcej informacji na temat kurzajek.

Zapobieganie powstawaniu kurzajek

Nie ma pewnego sposobu zapobiegania powstawaniu brodawek, ale można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, unikając kontaktu z wirusami wywołującymi brodawki. Ryzyko można również zmniejszyć poprzez utrzymywanie właściwej higieny oraz dbanie o czystą i suchą skórę. Jeśli masz brodawki, istnieje wiele różnych możliwości leczenia. Obejmują one leki dostępne bez recepty, domowe sposoby leczenia oraz zabiegi medyczne. Kliknij tutaj jeżeli zastanawiasz się, czy Twoje zmiany nadają się do leczenia podologicznego.

Rodzaje brodawek

Istnieje wiele różnych rodzajów brodawek, a każdy z nich jest wywoływany przez inny wirus:

  • Kurzajki zwykłe – najczęściej pojawiają się na dłoniach, ale mogą też występować na stopach, kolanach lub łokciach. Są to małe, okrągłe narośla o szorstkiej powierzchni. Są one zazwyczaj niegroźne i nie wymagają leczenia. Można jednak chcieć je usunąć ze względów kosmetycznych.
  • Brodawki podłużne – rosną na podeszwach stóp. Są ciemne i twarde, o szorstkiej powierzchni. Mogą być one bolesne i mogą utrudniać chodzenie. Kurzajki wymagają zwykle leczenia.
  • Kurzajki płaskie – to małe i płaskie, o gładkiej powierzchni. Mogą występować na twarzy, nogach lub ramionach. Są one zwykle nieszkodliwe, ale mogą być nieestetyczne i mogą być trudne do usunięcia, ale dostępnych jest wiele opcji leczenia.
  • Mozaikowe – rosną w skupiskach i mają szorstką powierzchnię. Najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach. Narośla te mogą być bolesne i mogą utrudniać chodzenie. Wymagają one zwykle leczenia.

Jak rozprzestrzeniają się brodawki?

Kurzajki są wywoływane przez wirusy występujące w środowisku naturalnym. Wirusy wywołujące brodawki nazywane są wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV). HPV to grupa ponad 150 różnych wirusów. 

Jak usunąć brodawkę w gabinecie podologocznym? 

Istnieje wiele sposobów usuwania kurzajek w gabinecie podologicznym. Najpopularniejszym z nich jest wymrażanie brodawki ciekłym azotem. Nazywa się to krioterapią. Krioterapia jest bezpieczna i skuteczna, ale może być bolesna. Inne możliwości leczenia obejmują:

  • Kantharidin: jest substancją chemiczną, która niszczy tkankę wokół kurzajki. Kantarydynę nakłada się na brodawkę i przykrywa bandażem. Opatrunek usuwa się po 24 godzinach, a martwą tkankę usuwa się za pomocą skalpela.
  • Kwas trójchlorooctowy (TCA): TCA to kwaśny roztwór, który niszczy tkankę wokół kurzajki. TCA nakłada się na nią i przykrywa opaską. Opatrunek zdejmuje się po 10 minutach, a martwą tkankę usuwa się skalpelem.

Jeśli masz kurzajki, istnieje wiele różnych możliwości ich leczenia. Najważniejsze, abyś nie czekał i od razu zgłosił się do gabinetu podologicznego. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.