Zdrowie

Mętny mocz w ciąży – co może znaczyć?

Mętny mocz w ciąży – co może znaczyć?

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W trakcie jej trwania panie powinny w szczególny sposób dbać o siebie i swoje zdrowie. Bardzo ważne w tym okresie jest regularne wykonywanie różnych badań, w tym: badań krwi, badań moczu, USG. Kobiety podczas ciąży powinny być pod stałą kontrolą lekarza ginekologa-położnika. Sprawdźmy, co mogą oznaczać niektóre niepokojące objawy. Czy mętny mocz w ciąży to normalna rzecz, czy jednak nie?

Badanie moczu w ciąży i jego wyniki

Regularnie wykonywane badania moczu w trakcie ciąży może ustrzec przed wieloma problemami zarówno przyszłą mamę, jak i płód. Oczywiście, jeśli wyniki są prawidłowe i lekarz nie stwierdzi nic niepokojącego, to znaczy, że nie ma się, czym martwić. Jednak w sytuacji, gdy wyniki będą odbiegać od normy, warto odpowiednio reagować i działać.

Przede wszystkim przy okazji badania moczu w ciąży i jego wyników warto zwrócić uwagę na to, jaką barwę ma mocz i czy jest klarowny. Prawidłowy kolor to taki, który mieści się między odcieniem słomkowym a żółtym. Natomiast mętny mocz w ciąży lub mocz o zabarwieniu czerwonym wskazuje na pewne nieprawidłowości funkcjonowania układu moczowego, w tym nerek.

Mętny mocz w ciąży – co dokładnie oznacza?

Mętność moczu u kobiety w ciąży może wskazywać, że pojawiła się infekcja dróg moczowych lub ogólnie infekcja układu moczowego. W takiej sytuacji lekarz może zlecić dodatkowo posiew, dzięki któremu uzyskamy więcej szczegółowych informacji o stanie zdrowia przyszłej mamy.

Mętny mocz w ciąży może oznaczać, że w drogach moczowych pojawiła się np. ropa, czyli białe krwinki, krew (czerwone krwinki), a także bakterie lub pasożyty. Wszystko to ma negatywny wpływ na organizm kobiety, a w następstwie może być zagrożeniem dla rozwijającego się w łonie matki płodu. Wykrycie powyższych zmian w moczu może być spowodowane zakażeniem układu moczowego, złą pracą nerek lub zatruciem ciążowym.

Ph moczu w ciąży – jakie jest prawidłowe?

Ph w normie to takie, które ma wartość między 5,0 a 7,0. To, jaki odczyn ph wyjdzie podczas badań, zależy w dużej mierze od tego, jaką dietę stosuje kobieta w trakcie ciąży, czyli jak się odżywia. Najbardziej pożądane ph moczu w ciąży to ph o odczynie kwaśnym, czyli 5,5. Jednak wyższe wyniki również zalicza się, jako prawidłowe.

Jeśli odczyn będzie zasadowy, to można podejrzewać problemy układu moczowego, w tym zakażenie lub nieprawidłowe funkcjonowanie nerek. Źle funkcjonujące nerki nie są zdolne do zakwaszania moczu. Zasadowy odczyn w czasie ciąży powoduje infekcje w drogach moczowych. Można temu zaradzić i stosować witaminę C oraz pić sok z żurawiny. Taki sok pozwoli również na pozbycie się w sposób naturalny niechcianych bakterii z układu moczowego.

Badanie moczu – jak prawidłowo je wykonać?

To bardzo ważne, żeby każde badanie moczu było wykonane dobrze. Oczywiście wiele tu zależy od samej przyszłej mamy. To jak się ona do niego przygotuje, zagwarantuje wiarygodne wyniki, które będą świadczyć o tym, w jakim jej organizm jest stanie. Podstawowa rzecz to kupno specjalnego pojemnika na mocz, który dostępny jest w każdej aptece. Nie można korzystać ze słoików lub innych przedmiotów, ponieważ nie są one wyjałowione, czyli mogą się w nich znajdować już jakieś bakterie, które sfałszują wyniki badań. Mocz powinien być pobrany z samego rana, przy zachowaniu wszelkich zasad higieny. Pojemnik z moczem należy odpowiednio zamknąć i zabezpieczyć. Następnie w ciągu 2 godzin od pobrania próbki moczu należy oddać pojemnik do laboratorium.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wyniki będą prawdziwe, to warto trzymać się powyższych zasad. Warto pamiętać, że badanie moczu i jego ocena w trakcie ciąży jest ważną informacją dla lekarza o stanie zdrowia przyszłej mamy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.