Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Katar – jak skutecznie go wyleczyć?

Zdrowie Data publikacji - 18 sierpnia 2022 Autor - Redakcja slonecznatlocznia.pl
Katar

Gdy mamy zatkany nos, nie musimy od razu pędzić do apteki. Istnieje wiele domowych sposobów, aby udrożnić zatkane drogi oddechowe i tym samym poprawić swoje samopoczucie. Ich wykorzystanie jest całkowicie bezpieczne, a przy tym nie pociąga za sobą ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, gdyż opierają się one głównie na naturalnych składnikach. Jak poradzić sobie z uciążliwym katarem domowymi sposobami? Podpowiadamy.

Czym jest katar? Domowe sposoby na wyleczenie

Popularny katar, nazywany prawidłowo nieżytem nosa, jest chorobą wirusową. Przy tej dolegliwości zmiany zapalne błony śluzowej ograniczają się zwykle do nosa, nosowej oraz ustnej części gardła. Niekiedy choroba rozszerza się dalej i przenosi się do krtani, tchawicy i oskrzeli, a do infekcji wirusowej może dołączyć zakażenie bakteryjne. Obejmuje ono wówczas zatoki przynosowe, całe gardło, ucho środkowe oraz płuca. Ostry niepowikłany nieżyt nosa trwa zazwyczaj 5-7 dni.

Kurację zatkanych dróg oddechowych można przeprowadzić na kilka sposobów. Jedną z najstarszych, a jednocześnie niezwykle skutecznych i domowych metod, są inhalacje. Bez trudu przeprowadzimy je w domu. Najczęściej polecany jest jeden z dwóch sposobów: w gorącej kąpieli bądź w domowej saunie. Zaletą pierwszej metody jest to, że działa także rozgrzewająco i rozluźniająco. Do gorącej wody wystarczy dodać odrobinę olejków eterycznych, które działają oczyszczająco, na przykład z mięty, lawendy czy eukaliptusa. Już kilka minut wystarczy, aby poczuć ulgę.

Środki na przeziębienie i grypę – jak wybrać?

Bardzo często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie zaradzić w pełni przeziębieniu bądź grypie samymi domowymi metodami. Potrzebne są odpowiednie środki na przeziębienie i grypę, które wesprą działanie obronne organizmu i pozwolą nam na odczucie ulgi w szybszym czasie. Bardzo popularne są saszetki, które rozpuszcza się w wodzie. Dają one jeszcze lepszy efekt niż same tabletki. Docierają bowiem zdecydowanie szybciej do żołądka i sprawniej się rozkładają. Jeżeli nie jesteśmy jednak zwolennikami płynnych leków, możemy sięgnąć po różnego rodzaju środki do ssania.

Wsparcie nosa przy katarze przeziębieniowym bądź grypowym jest równie istotne. Aby szybciej pozbyć się dokuczliwej wydzieliny, można wykorzystać krople na katar. Są one często wybieranym rozwiązaniem przy niedrożności nosa będącej wynikiem infekcji sezonowych, grypy oraz zapalenia zatok. Duża część z tych preparatów działa poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych, co skutkuje zahamowaniem kataru. Warto jednak pamiętać, że leki tego typu działają jedynie objawowo. Zbyt długie ich stosowanie może doprowadzić do poważnych negatywnych konsekwencji.

Materiał partnera

Czy joga to sport?

Redakcja slonecznatlocznia.pl

Redakcja slonecznatlocznia to zespoł specjalistów w dziedzinie zdrowia, mody i urody. Dowiedz się więcej o najnowszych trendach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zadbaj o czyste powietrze w swoim domu dzięki filtrom Philips