Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak sobie radzić z nadwrażliwością zębów? Podpowiadamy!

Zdrowie Data publikacji - 17 maja 2022 Autor - Redakcja slonecznatlocznia.pl
Nadwrażliwość zębów - kobieta z lodem w ręce odczuwająca ból zębów.

Nadwrażliwość zębów to często spotykany problem – szacuje się, że boryka się z nim od 8 do 30% światowej populacji. Polega ona na nadmiernej reakcji zębów na zimno, ciepło, bodźce dotykowe oraz chemiczne. Pacjent odczuwa nadwrażliwość jako silny, ostry, przeszywający ból, który jednak dość szybko mija. Nadwrażliwość zębów wymaga specjalistycznego leczenia – w zależności od stopnia zaawansowania może mieć ono charakter domowy lub profesjonalny.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy są skuteczne domowe sposoby na nadwrażliwość zębów,
  • co na nadwrażliwość zębów może zaproponować dentysta.

Nadwrażliwość zębów to nadmierna reakcja zęba na różne czynniki: termiczne (spożywanie zimnych lub gorących pokarmów, oddychanie przez usta bardzo zimnym powietrzem), mechaniczne (np. dotykanie zębów szczoteczką, kontakt z gryzionym pokarmem lub narzędziem) albo chemiczne (słodkie i kwaśne składniki pokarmów oraz napojów). Pacjent odczuwa tę reakcję jako silny, bardzo ostry, ale jednocześnie krótkotrwały ból, który sam mija po ustąpieniu czynnika drażniącego.

Bezpośrednią przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie zębiny, czyli silnie unerwionej tkanki pokrytej szkliwem. Odsłonięcie to może natomiast nastąpić na skutek różnych czynników, do których zalicza się:

  • recesje dziąsłowe, np. na skutek nieleczonych stanów zapalnych dziąseł,
  • osłabienie szkliwa występujące wraz z wiekiem,
  • kwasowa erozja szkliwa, czyli jego osłabienie na skutek częstego spożywania pokarmów i napojów bogatych w kwasy,
  • obecność nieusuwanej płytki nazębnej uszkadzającej szkliwo,
  • nieprawidłowe oczyszczanie zębów (niewłaściwa technika szczotkowania, zbyt mocne szczotkowanie, używanie szczoteczki w twardym włosiem).

Bez względu na przyczyny nadwrażliwość zębów jest częstym problemem – występuje u 8-30% światowej populacji. Najwięcej przypadków notuje się u osób między 20. a 50. rokiem życia. Najczęściej dotyczy kłów i pierwszych przedtrzonowców, siekaczy, drugich przedtrzonowców oraz trzonowców. Jej nasilenie może być różne, ale w wielu przypadkach dolegliwości bólowe są silne i na tyle częste, że powodują istotne obniżenie jakości życia. Dlatego nadwrażliwość zębów wymaga specjalistycznego leczenia.

Nadwrażliwość zębów – domowe sposoby

Pierwszym środkiem, po który sięgają pacjenci z dolegliwościami bólowymi po spożyciu zimnego, gorącego albo kwaśnego pokarmu, jest zazwyczaj pasta na nadwrażliwość zębów. Preparaty tego typu zamykają kanaliki zębinowe oraz zmniejszają wrażliwość nerwów, dzięki czemu łagodzą ból. Mogą zawierać wyższe niż tradycyjne pasty stężenia fluoru, a także wapń, sole żelaza, cynku, glinu, potasu i strontu, kazeiny mleka oraz aldehyd glutarowy. Do tego zalecane jest stosowanie znoszącej nadwrażliwość płukanki do jamy ustnej, a także – jeśli jest to możliwe – przynajmniej czasowe wyeliminowanie czynników wywołujących nadwrażliwość zębów, np. ograniczenie picia kwaśnych soków owocowych albo jedzenia lodów.

Oczywiście bardzo ważna jest także nauka prawidłowej techniki oczyszczania zębów oraz dobór odpowiedniej szczoteczki – w tym pomoże lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna podczas profesjonalnego instruktażu.

Czy istnieje skuteczny lek na nadwrażliwość zębów?

Gdy leczenie domowe nie jest skuteczne lub objawy nadwrażliwości zębów są bardzo silne, konieczne jest wprowadzenie specjalistycznej terapii. Oczywiście poprzedza ją diagnostyka, a także ewentualne leczenie zachowawcze ubytków próchnicowych lub stanów zapalnych przyzębia.

Warto wiedzieć, że nie istnieje jeden cudowny lek na nadwrażliwość zębów, którego zastosowanie od razu wyeliminuje objawy. Stomatolog może wykonać zabiegi z użyciem profesjonalnych preparatów znoszących nadwrażliwość – zamykają one otwarte kanaliki zębinowe i zmniejszają reaktywność nerwów, często przeprowadzane są także zabiegi wypełniania ubytków szkliwa materiałami kompozytowymi, co pomaga zdecydowanej większości pacjentów. Jeśli poziom bólu jest bardzo silny i żadne inne metody nie przynoszą poprawy, wykonane mogą zostać dewitalizacja (zatrucie) miazgi oraz leczenie kanałowe. Po to rozwiązanie sięga się jednak w skrajnych przypadkach.

Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:l8TeHjS_YLsJ:www.dentalforum.ump.edu.pl/uploads/2014/1/83_1_42_2014.pdf+&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d.

Redakcja slonecznatlocznia.pl

Redakcja slonecznatlocznia to zespoł specjalistów w dziedzinie zdrowia, mody i urody. Dowiedz się więcej o najnowszych trendach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zwolnienie lekarskie online