Zdrowie

Dlaczego puchnie ręka po udarze: przyczyny i rozwiązania

Dlaczego puchnie ręka po udarze: przyczyny i rozwiązania

Obrzęk ręki po udarze mózgu to częste i poważne wyzwanie, które może znacząco wpływać na proces rehabilitacji pacjenta. Badania wskazują, że aż jeden na trzech pacjentów po udarze doświadcza tego problemu. Dlaczego puchnie ręka po udarze? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii. W tym artykule omówimy różne przyczyny, które mogą prowadzić do obrzęku ręki po urazie oraz przedstawimy skuteczne rozwiązania, które pomogą złagodzić objawy.

Zobacz także: Jak spać ze złamaną ręką i osiągnąć lepszy sen?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego puchnie ręka po urazie
 • jak leczyć opuchliznę terapią i samodzielnie

Dlaczego puchnie ręka po udarze: przyczyny

Przyczyny obrzęku ręki po udarze mózgu są wieloaspektowe i często związane z różnymi czynnikami. Mogą należeć do nich między innymi:

 • Zaburzenia mikrokrążenia: Udary mózgu często prowadzą do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co może zakłócić normalny przepływ krwi. Zaburzenia mikrokrążenia mogą być jednym z czynników prowadzących do obrzęku.
 • Zmiany w mechanizmach filtracji i reabsorpcji: Uszkodzenia spowodowane udarem mogą wpływać na równowagę procesów filtracji i reabsorpcji płynów w tkankach, co z kolei może przyczynić się do zatrzymywania płynów i obrzęku.
 • Rozregulowanie autonomicznego układu nerwowego: Udary mózgu mogą wpływać na układ nerwowy, w tym autonomiczny układ nerwowy, który kontroluje funkcje takie jak rozszerzanie się i zwężanie naczyń krwionośnych. Nieprawidłowości w tym obszarze mogą przyczynić się do obrzęku.
 • Złe pozycjonowanie kończyny: Pacjenci po udarze często wymagają unieruchomienia lub zmiany pozycji ciała, co może prowadzić do złego pozycjonowania kończyny. To z kolei może wpływać na przepływ limfy i krwi, sprzyjając obrzękowi.
 • Urazy w obrębie kończyny: Dodatkowym czynnikiem mogącym przyczynić się do obrzęku ręki po udarze są urazy, na przykład powstałe w wyniku upadku. Uszkodzenia tkanek i naczyń krwionośnych mogą sprzyjać zatrzymywaniu płynów.

Trwały obrzęk może mieć poważne, negatywne konsekwencje. Pacjent może odczuwać ból, sztywność, co przyczynić się może do ograniczenia zakresu ruchów i utrudnieniu wykonywania codziennych czynności.

Dlaczego puchnie ręka po udarze: rozwiązania

Istnieje kilka rozwiązań, które można zastosować aby zmniejszyć obrzęk. Według badań pomocne mogą okazać się:

 • terapia fizyczna, w tym bierne bilateralne ćwiczenia kończyn górnych: to forma rehabilitacji, która wykorzystuje różnorodne techniki i ćwiczenia w celu przywracania normalnej funkcji ciała po urazie. Ćwiczenia bierne bilateralne to ćwiczenia, w których aktywność jest inicjowana przez drugą osobę lub urządzenie, a pacjent wykonuje ruchy bez aktywnego napinania mięśni. Ćwiczenia te są często stosowane w przypadku pacjentów po udarze mózgu, aby poprawić koordynację ruchową, elastyczność i siłę mięśni.
 • kompresja, np odzież uciskowa z Lycry: polega na stosowaniu ucisku na określone obszary ciała przy użyciu specjalnej odzieży, takiej jak rękawy lub skarpety kompresyjne. Pomaga poprawić krążenie krwi i limfy, co może zredukować obrzęk. Odzież uciskowa z Lycry jest elastyczna i zapewnia równomierny ucisk
 • kinesiotaping: technika polegająca na naklejaniu elastycznych plastrów (kinesiotapingu) na skórę w określony sposób, aby wspomagać funkcję mięśni, poprawiać krążenie krwi i redukować ból.
 • elektrostymulacja kończyny: wykorzystanie impulsów elektrycznych do stymulowania mięśni. Elektrostymulacja może być wykonywana za pomocą specjalnych urządzeń, które wysyłają impulsy elektryczne do mięśni.

Jak samodzielnie dbać o kończynę?

Osoby, które przeszły udar, mogą implementować w codziennym życiu drobne zmiany, które pomogą w walce z obrzękiem. Utrzymanie kończyny w uniesieniu podczas leżenia lub siedzenia, może okazać się korzystne. Dodatkowo, wykonywanie drobnych czynności za pomocą ręki dotkniętej obrzękiem pomaga zachować sprawność mięśni i przeciwdziałać ograniczeniom w zakresie ruchu.

Efekty rehabilitacji ręki po udarze

Niemniej jednak, warto mieć na uwadze, że każdy przypadek obrzęku ręki po udarze jest inny, a skuteczna terapia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Konsultacja z lekarzem i wyspecjalizowanymi terapeutami jest niezbędna, aby skonstruować efektywną strategię leczenia.

źródło: wikipedia.org

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Udostępnij