Zdrowie

Czy ortodonta dziecięcy może pomóc już 3-letniemu dziecku?

Czy ortodonta dziecięcy może pomóc już 3-letniemu dziecku?

Ortodonta dziecięcy jest specjalistą, który już u 3-letniego dziecka może wykryć dysfunkcje uzębienia. Wdrażając odpowiednie metody postępowania jest w stanie zadbać o prawidłowy rozwój zębów dziecka w przyszłości.

Ortodonta dziecięcy niezbędny dla 3-letnich dzieci

Tak naprawdę rodzice obowiązkowo powinni wybrać się do ortodonty z 3-letnim dzieckiem. Wady zgryzu wykryte między 3-5 rokiem życia można we wczesnym stadium naprostować. Ortodonta dziecięcy wdrażając leczenie na wczesnym etapie może ustawić zęby z pomocą aparatów ruchomych, bez konieczności zakładania ich na stałe. Uniknąć uda się dzięki temu kosztownego, skomplikowanego leczenia w przyszłości. Jeśli twojemu dziecku już jest potrzebny ortodonta dziecięcy, Warszawa to miasto w którym bez problemu znajdziesz świetnego specjalistę. 

Ortodonta dziecięcy bezwzględnie wskazany u 7-letniego dziecka

Jeżeli przegapiliście początkowy etap i nie zabraliście dziecka do ortodonty w wieku 3-5 lat, gdy ma 7 lat jest to już wymóg konieczny. Ortodonta dziecięcy w tym wieku może już przeprowadzić bardzo dokładne badanie przednio-tylne zgryzu, a także jego poprzeczny układ. W trakcie badania udaje się wykryć wiele dysfunkcji, a do najczęstszych należą:

  • czynnościowe zbaczanie żuchwy,
  • stłoczenie zębów,
  • zgryz otwarty,
  • zgryz głęboki,
  • asymetria twarzy,
  • konsekwencje nagryzania warg.

Ortodonta po przeprowadzeniu badania wydaje opinię, czy u dziecka konieczne jest już wdrożenie wczesnego leczenia ortodontycznego.

Kiedy ortodonta dziecięcy może zalecić wczesne leczenie ortodontyczne?

Wczesne leczenie ortodontyczne odbywające się jeszcze na mleczakach u niektórych dzieci jest konieczne. Umożliwia prawidłowy rozwój uzębienia i pozwala uniknąć konieczności usuwania zębów stałych, aby wykonać korekcję wady zgryzu. Ortodonta dziecięcy mając dziecko pod kontrolą może kierować ustawieniem zębów wpływając na ich prawidłowe ułożenie. Może pobudzać lub spowalniać rozwijanie zębów dolnej oraz górnej szczęki. Dzięki temu pozytywnie wpływa na prawidłową symetrię szczęki.

Do ortodonty dziecięcego przede wszystkim powinni wybrać się rodzice dzieci mających duży problem z ssaniem kciuka lub dolnej wargi. Sygnałem alarmowym powinny być także problemy z mową, połykaniem pokarmów oraz oddychaniem. Niepodjęcie leczenia może skutkować poważnymi wadami zgryzu, których leczenie będzie długotrwałe i bardzo kosztowne.

W gabinecie ortodontycznym dziecko zostanie otoczone profesjonalną opieką, zostaną wykonane mu specjalistyczne badania oraz zalecone właściwe postępowanie w celu uniknięcia poważnych wad zgryzu w przyszłości.

Udostępnij