Zdrowie

Co to znaczy maska KN95?

Co to znaczy maska KN95?

Szukając maseczek ochronnych, możesz natknąć się na modele oznakowane różnymi symbolami. Być może nie wszystkie są dla Ciebie zrozumiałe. Często dezorientację powoduje standard KN95. Co to właściwie oznacza? W poszukiwaniu informacji warto wesprzeć się ogólnie przyjętym nazewnictwem, które jasno mówi, że standard KN95 to chiński odpowiednik przyjętego w Europie i Ameryce standardu N95. Jest on zalecanym środkiem ochronnym w czasie pandemii Covid-19, co oznacza jego dostateczną skuteczność w walce z drobnoustrojami i zarazkami szkodliwymi dla zdrowia.

Maseczki ochronne KN95

Trzeba mieć na uwadze to, że maseczki KN95, podobnie jak wiele innych środków ochrony własnej spopularyzowanych w czasie pandemii koronawirusa jest chińskiej produkcji. Jednak, aby uniknąć nieporozumień związanych z jakością produktów i tym, jaki standard i poziom ochrony oferują, przyjęto zbliżone standardy i nazewnictwo. Stąd maseczka KN95 jest odpowiednikiem znanego w Ameryce standardu N95.

Maseczka KN95 odpowiada chińskim normom jakości GB2626-2006, zatem można mieć pewność, że kupowany produkt jest bezpieczny i zapewnia realną ochronę w razie kontaktu z nosicielem wirusa. Niektórzy obawiają się produktów „made in China” jednak w tym przypadku niepotrzebnie. Tamtejszy rynek dostarcza ogromne ilości maseczek ochronnych klientom z Europy czy Ameryki, stąd konieczność dopasowania standardów do tych ogólnoświatowych.

Inne symbole na maseczkach KN95

Oznakowania KN95 na maseczkach świadczą o tym, że miejscem ich produkcji są Chiny. Jednak to nie koniec symboli, którymi posługują się producenci, aby przekazać informacje na temat swoich wyrobów. Na opakowaniach można jeszcze spotkać nadruk FFP2, o którym szerzej przeczytasz np. tutaj https://medivon.pl/co-to-znaczy-maska-kn95/. To nic innego jak dane na temat wydajności filtracji, która w tym przypadku utrzymuje się na poziomie około 95%. Taką wartość udaje się uzyskać za sprawą kilkuwarstwowej konstrukcji z podkładem, który zwiększa skuteczność filtracji.

Należy jednak mieć na uwadze to, że maseczka tego typu zapewnia jedynie prewencyjną ochronę, a nie pełną. Jest wystarczająca w przestrzeni publicznej, ale raczej nie sprawdzi się w bezpośrednim kontakcie z chorym. Z drugiej strony ze względu na optymalną przepuszczalność zapewnia swobodę oddychania.

Maseczki ochronne KN95 to pełnowartościowe środki ochrony własnej. Warto stosować je, aby chronić się przed kontaktem z wirusami, bakteriami i innymi szkodliwymi dla dróg oddechowych substancjami z powietrza.

 

 

 

Udostępnij