Lifestyle

Wyposażenie ratownika, czyli kilka słów o stroju, sprzęcie i torbie medycznej

Wyposażenie ratownika, czyli kilka słów o stroju, sprzęcie i torbie medycznej

Niesie pierwszą pomoc osobom, które uległy wypadkowi lub zachorowały, utrzymuje ich stan zdrowia oraz walczy o ich życie. Musi szybko podejmować trafne decyzje, trzeźwo myśleć i wykazywać ogromną odporność na stres. Ratownik medyczny, bo o nim mowa, to osoba mająca bardzo odpowiedzialne zadanie. Sprawdzamy zatem, jaki strój obowiązuje i co musi mieć pod ręką, a raczej w torbie medycznej. Oto najważniejsze informacje!

Strój ratownika medycznego – jakie cechy powinien spełniać?

Ratownik medyczny to osoba, która jako pierwsza pojawia się na miejscu wypadku oraz w innych nagłych sytuacjach, w których czas odgrywa ogromną rolę. Musi zatem nie tylko ocenić stan poszkodowanych, ale też zadecydować o dalszym postępowaniu medycznym. 

Poza oczywistymi kompetencjami ważny jest też sam strój ratownika medycznego. Ma on być wygodny, oddychający i zapewniający pełną swobodę ruchów, ale jednocześnie – z uwagi na dynamiczne i często trudne warunki pracy w terenie – ma chronić przed wiatrem, opadami deszczu i śniegu oraz niską temperaturą. 

Niezwykle istotne jest to, by ratownik medyczny wyróżniał się i był dobrze widoczny w każdej sytuacji, tak samo w tłumie, jak i nocą. Niezbędne są elementy odblaskowe zgodne ze standardami ISO, a kurtka lub bluza oraz spodnie mają być w jaskrawym kolorze, najczęściej czerwonym, ewentualnie pomarańczowym, a także z napisem „ratownik medyczny”.

Torba i walizka medyczna – co to jest i do czego służy?

torba medyczna

Drugim elementem, bez którego ratownik się nie rusza, jest specjalna torba medyczna, w której znajduje się niezbędny sprzęt umożliwiający niesienie natychmiastowej pomocy. Co istotne, torby i walizki medyczne także muszą spełniać określone wymagania. Muszą być wytrzymałe i solidne, tak by nie tylko ochroniły zawartość w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, ale także zniosły bez szwanku duże obciążenie. Tutaj nie ma miejsca na słabą jakość, niewodoodporny czy trudny w czyszczeniu materiał.

Nie bez znaczenia jest również to, by torba medyczna dla ratowników, pełniąca rolę apteczki pierwszej pomocy, była odpowiednio zaprojektowana i tak samo wyrazista oraz odblaskowa jak strój ratownika. Ważne są zatem komory, przegródki i kieszenie, do których łatwo się dostać i w których można wszystko sprawnie posegregować. 

Pomocne jest również to, że torba medyczna posiada nie tylko wygodne uchwyty, ale również długi pas z miękkim naramiennikiem, umożliwiający zawieszenie jej na ramieniu bądź na plecach. Do tego wybrane modele można powiększyć o kolejne moduły, dzięki czemu zyskujemy jeszcze bardziej funkcjonalny produkt. Z podobnych toreb medycznych korzystają też między innymi lekarze oraz pielęgniarki środowiskowe.

Jaki sprzęt powinien mieć ze sobą ratownik medyczny?

Ratownik medyczny musi być przygotowany na każdą ewentualność, dlatego też w torbie medycznej nosi ze sobą sprzęt przydatny przy zranieniach, skaleczeniach, skręceniach, zwichnięciach, złamaniach, oparzeniach, hipotermii, urazach oka, urazach głowy oraz w sytuacji, gdy nastąpi zatrzymanie krążenia. Precyzując, chodzi o bandaże, gazy, wodę utlenioną, chusteczki odkażające, plastry, opatrunki, rękawiczki nitrylowe, hydrożel, suchy lód w sprayu, nożyczki oraz kamizelkę odblaskową i silikonową maskę CPR do wykonywania sztucznego oddychania. Do tego dochodzą jeszcze rurki ustno-gardłowe, szyny, aparat do płukania oka, kołnierz ortopedyczny, aparat do usuwania kleszczy, folia izotermiczna, ciśnieniomierz i latarka diagnostyczna.

Trzeba wiedzieć, że podstawowy sprzęt ratownika jest mniej więcej zawsze taki sam, jednak może on być uzupełniony o dodatkowe elementy, na przykład butlę z tlenem. Pewnym jest jednak, że do prawidłowego i bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków, ratownik potrzebuje wszystkich wymienionych wyżej rzeczy, czyli kompetencji, odpowiedniego stroju oraz torby medycznej z właściwym sprzętem.

Udostępnij