Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak wyczyścić kawiarkę aluminiową?

Lifestyle Data publikacji - 9 marca 2023 Autor - Redakcja slonecznatlocznia.pl
kawiarka

Kawiarka aluminiowa jest jednym z najczęściej wybieranych modeli tego typu urządzeń ciśnieniowych, służących do przygotowywania kawy. Żeby jednak móc delektować się wyśmienitym smakiem tego napoju, należy dbać o czystość tego akcesorium i regularnie je myć. Jak wyczyścić kawiarkę aluminiową? Podpowiadamy.

Czym wyczyścić kawiarkę aluminiową?

Miłośnicy kawy, którzy preferują kawiarki aluminiowe, do czyszczenia tego akcesorium nie powinni używać detergentów. Aluminium to wrażliwy materiał, na który szczególnie negatywnie wpływają kwasy. Z tego powodu do czyszczenia akcesorium z tego stopu najlepiej używać ciepłej wody. Ze względu na to, że kawiarek aluminiowych nie należy czyścić silnymi detergentami, w których składzie znajdują się jakiekolwiek kwasy, zasady, ale również inne związki chemiczne, żeby utrzymać to akcesorium w czystości, należy czyścić je po każdym użyciu. 

Warto zapoznać się z zaleceniami producenta konkretnej kawiarki i czyścić ją zgodnie z jego wskazówkami. Czasami do mycia takiego narzędzia można wykorzystać niewielką ilość delikatnego, pozbawionego kwasów płynu do naczyń. Warto jednak dokładnie przeczytać skład takiego środka, ponieważ bardzo często do produkcji płynów do mycia naczyń wykorzystuje się kwas octowy.

Jak umyć kawiarkę ze stali?

Kawiarkę aluminiową należy myć gorącą wodą, wykorzystując w tym celu gąbkę lub miękką ściereczkę. Najpierw trzeba ją jednak starannie rozkręcić, rozłożyć na części i każdy z tych elementów dokładnie wyczyścić. Warto wiedzieć, że na działanie płynów szczególnie narażony jest zawór bezpieczeństwa, który wypuszcza nadmiar pary wodnej z dolnego naczynia kawiarki. Dlatego, jeżeli nie uda nam się go odetkać, należy go wymienić. 

Sitko z kolei zazwyczaj dość łatwo się czyści. Jeżeli jednak nie jest drożne lub zostało uszkodzone mechanicznie, należy je wymienić. W przeciwnym wypadku nie ma potrzeby zmiany tego elementu częściej niż co dwa lata. Regularnie wyjmować i pukać powinniśmy również uszczelkę kawiarki, a w razie konieczności kupić nową.

Czy aluminiową kawiarkę można myć w zmywarce?

Wiele osób zastanawia się, czy kawiarkę aluminiową można umyć w zmywarce, ponieważ metoda ta jest najłatwiejsza i wymaga od użytkownika najmniej pracy. Niestety jednak tego typu narzędzia nie należy myć w zmywarce. Zasada ta dotyczy szczególnie modeli aluminiowych, ponieważ takie działanie może doprowadzić do rozpuszczenia się zewnętrznej powłoki ochronnej tego naczynia. W takiej sytuacji kawiarka stanie się nie tylko brzydka i matowa, ale przede wszystkim w zaparzonej w niej kawie będziemy wyczuwać nieprzyjemny aromat i smak.

Redakcja slonecznatlocznia.pl

Redakcja slonecznatlocznia to zespoł specjalistów w dziedzinie zdrowia, mody i urody. Dowiedz się więcej o najnowszych trendach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Profesjonalne sanatorium