Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Dermatolog – kto to i co robi oraz czym się zajmuje?

Uroda Data publikacji - 23 czerwca 2022 Autor - Redakcja slonecznatlocznia.pl
Dermatolog

Dermatologia to jedna z prężnie rozwijających się dziedzin medycyny, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem różnego rodzaju schorzeń skóry. Do dermatologa powinny udać się między innymi osoby borykające się z uciążliwym i powracającym trądzikiem, a także pacjenci z niepokojącymi zmianami skórnymi i przebarwieniami.

Czym jest dermatologia?

Dermatologia to jedna z dziedzin medycyny, zajmująca się analizą i opisem budowy, funkcji oraz schorzeń skóry. Oprócz tego dermatologia zajmuje się również chorobami włosów i paznokci, w obszarze działań badawczych dermatologa pozostają także różnego rodzaju choroby wewnętrzne.

Najczęściej stosowana, podstawowa klasyfikacja dzieli dermatologię na dermatologię kliniczną, której głównym zadaniem jest diagnozowanie i leczenie chorób skóry, włosów i paznokci oraz dermatologię doświadczalną, zajmującą się szczegółowym badaniem struktur i mechanizmów działania skóry.

Kiedy zgłosić się do dermatologa?

Lekarz dermatolog Opole zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń skóry. Wśród osób zgłaszających się do poradni dermatologicznej można znaleźć między innymi pacjentów skarżących się na problemy z cerą – wykfalifikowany dermatolog z łatwością poradzi sobie z wyleczeniem trądziku, pomoże także w zminimalizowaniu problemu pękających naczynek.

W gabinecie dermatologicznym bardzo często można spotkać także pacjentów cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry – warto pamiętać
o tym, że przebieg łojotokowego zapalenia skóry może przybierać dość ostrą formę, a szybka pomoc doświadczonego dermatologa zwiększa szanse na skuteczne pozbycie się problemu.

Na wizytę u dermatologa powinny zdecydować się także pacjenci borykający się z nadmiernym wypadaniem włosów oraz osoby cierpiące na atopowe zapalanie skóry. Oprócz tego wiedza lekarza specjalizującego się w diagnostyce chorób skóry przyda się także podczas leczenia łupieżu, kurzajek czy nadmiernej potliwości.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Wizyta u dermatologa rozpoczyna się przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu oraz wstępnymi oględzinami zmienionego obszaru skóry. Podczas badania lekarz wykorzystuje specjalistyczny sprzęt, tzw. dermatoskop, który pozwala na dokładne zbadanie zmian skórnych – dermatoskop działa jak lupa i stosowany jest głównie podczas diagnostyki zmian barwnikowych.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku podejrzenia choroby o podłożu bakteryjnym lekarz może zlecić wymaz ze skóry, niekiedy, szczególnie w przypadku podejrzenia grzybicy, koniecznym okaże się także wykonanie badania mikrobiologicznego.

Dermatolog Opole – jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Poszukiwania sprawdzonego dermatologa mogą okazać się dość sporym wyzwaniem – przed podjęciem decyzji o umówieniu wizyty u konkretnego lekarza warto zapoznać się między innymi z opiniami innych pacjentów. Dobrym pomysłem może okazać się również szczegółowa analiza oferty poszczególnych gabinetów.

Osoby chcące umówić się na wizytę u dermatologa w Opolu powinny mieć na uwadze również to, że czas oczekiwania na wizytę u niektórych specjalistów może wynosić nawet do kilkunastu tygodni.

Redakcja slonecznatlocznia.pl

Redakcja slonecznatlocznia to zespoł specjalistów w dziedzinie zdrowia, mody i urody. Dowiedz się więcej o najnowszych trendach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak pielęgnować paznokcie