Zdrowie

Zgaga – co to właściwie jest?

Zgaga – co to właściwie jest?

Zgagą nazywamy nieprzyjemne palenie w przełyku i okolicach mostka. Jej przyczyną jest refluks żołądkowo – przełykowy, czyli cofnięcie się soków trawiennych żołądka do światła przełyku. Jest to zjawisko fizjologiczne niepowodujące większych dolegliwości, lecz ma tendencję do nawrotów, więc może nabrać cech stanu przewlekłego i przekształcić się w chorobę. Uszkodzenia ścian przełyku wynikające z przewlekłej zgagi mogą nieść ze sobą nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego warto zadbać o to, by jak najskuteczniej z nią walczyć.

Przyczyny refluksu

Nie tylko jedzenie ostrych, kwaśnych potraw może nieść ze sobą przyczyny, w których powstaje refluks. Na przyczyny zgagi najczęściej uskarżają się osoby:

  • cierpiące na niestrawności,
  • będące w ciąży,
  • zmagające się z chorobami układu pokarmowego, a w szczególności z chorobami dróg żółciowych,
  • przyjmujące na czczo antybiotyki,
  • z chorobami wrzodowymi żołądka.

Warto więc zadbać o odpowiednią dietę, by jak najlepiej wyeliminować powstawanie objaw refluksu. Jednak, gdy już wystąpi, dobrym sposobem będzie zaopatrzenie się w skuteczny lek w saszetkach przeciw zgadze. Oczywiście można spróbować leczyć ją domowymi sposobami, lecz są one często nieskuteczne. Dlatego warto zaufać profesjonalnym lekom na tę dolegliwość.

Oprócz przyczyn istnieją także objawy refluksu, które pomogą zdiagnozować zgagę.

Osoby uskarżające się na zgagę, czują przede wszystkim pieczenie i bóle w okolicach mostka. Dochodzi do tego kwaśne odbijanie, chroniczne czkawki, kwaśny posmak w ustach, który spowodowany jest cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Skuteczny lek w saszetkach przeciw zgadze pozwoli na zneutralizowanie tych dolegliwości, co będzie niezwykle pomocne dla osób, u których refluks ma tendencję do nawracania. Warto wspomnieć, że stres, zmęczenie, nadużywanie alkoholu, nałogowe palenie tytoniu i nieodpowiednia dieta nasilają objawy zgagi, dlatego warto zadbać o siebie i zmienić swoje złe nawyki.

Co zrobić, by ograniczyć powstawanie zgagi w przyszłości?

Niezwykle ważna w tym przypadku jest odpowiednia dieta. Jedzenie tłustych, ciężkostrawnych pokarmów często niesie ze sobą powstawanie refluksu. Warto też zrezygnować z nadużywania ostrych przypraw i jedzenia wysoko przetworzonej żywności. Zamiana diety na zdrowszą, dzięki spożywaniu większej ilości owoców, warzyw, sałatek, ryb, produktów zbożowych z wysoką zawartością błonnika, prawidłowo wpłynie na układ pokarmowy, co zminimalizuje powstawaniu zgagi. Dodatkowo produkty te pozytywnie wpłyną na zbilansowanie flory jelitowej, dzięki czemu nie tylko pozbędziemy się zgagi, lecz również innych dolegliwości pokarmowych.

Zaprzestanie palenia tytoniu i nadużywania alkoholu to zawsze dobry pomysł

W dzisiejszych czasach każdy wie, jak bardzo szkodliwy wpływ na organizm ma palenie papierosów, często połączone z nadmiernym piciem alkoholu. Decydując się na zaprzestanie tych praktyk, zmniejsza się ryzyko powstawania zgagi i niesie ze sobą szereg innych, pozytywnych skutków wpływających na ciało człowieka.

Ze zgagą, chociaż raz w życiu, spotkał się na pewno każdy, więc jej nieprzyjemne dolegliwości są powszechnie znane. Warto więc obronić się przed nią jak najlepiej stosując zdrowe leki przeciwko zgadze w saszetkach, oraz dbając o prawidłową, zdrową dietę. Życie bez zgagi jest o wiele bardziej komfortowe. 

Udostępnij