Zdrowie

Wymiana cewnika w domu- nie taka prosta czynność, jak mogłoby się wydawać

Wymiana cewnika w domu- nie taka prosta czynność, jak mogłoby się wydawać

Cewnikowanie większości ludzi kojarzy się raczej wyłącznie z bólem, cierpieniem oraz dyskomfortem psychicznym. Jednak jak się okazuje, wcale nie musi tak być. Cewnikowanie to już nie ten sam koszmar, co dawniej. A to dlatego, że do jego przeprowadzania używa się już żeli znieczulających.

Na czym tak właściwie polega cewnikowanie

Cewnikowanie tak pokrótce polega na wprowadzeniu cienkiej, dosyć elastycznej rurki do cewki moczowej pacjenta, a stamtąd prosto do pęcherza. By mocz miał gdzie odpływać, do rurki podłączony jest malutki zbiornik. Opróżnia się go przy pomocy specjalnego kraniku. Cewnikowanie ma na celu odprowadzenie moczu, który z jakichś powodów utknął w nerce i nie potrafi samodzielnie spłynąć. Czasem cewnik wprowadza się, aż do moczowodów lub też poprzez skórę trafia do pęcherza.

cewnikowanie w domu

U kogo cewnikowanie to konieczność?

Po pierwsze u osób, które zmagają się z ostrą kamicą nerkową. Po drugie cewnik przydaje się też pacjentom z łagodnym przerostem prostaty. Po trzecie wskazaniem do założenia cewnika są też uszkodzenia cewki moczowej i okolicy krocza. Po czwarte kobietom po porodzie dla ich wygody i bezpieczeństwa również zakłada się cewnik. Po piąte cewnik to konieczność również u osób w śpiączce farmakologicznej.

Jak w praktyce wygląda cewnikowanie?

U większości chorych wygląda to mniej więcej tak, iż specjalistyczny dren trafia wprost do cewki moczowej pacjent, a stamtąd do pęcherza. Cewnikowanie nie jest bolesne, o ile się je właściwie wykona. Zresztą, aby zmniejszyć odczucia bólowe- cewnik pokrywa się żelem przeciwbólowym. Oprócz tego, iż ma on łagodzić cierpienie, to jeszcze powinien zapobiegać namnażaniu się bakterii. A to uchroni chorego przed poważnymi infekcjami układu moczowego. Zakładanie i wymiana cewnika jest mniej problematyczna w przypadku kobiet. U mężczyzn jest znacznie trudniej. Wynika to z różnić w budowie anatomicznej układu moczowego u obu płci.

pielęgniarka cewnikowanie

Wymiana cewnika w domu- czy jest możliwa?

Jak najbardziej. Trzeba tylko zatroszczyć się o właściwy rozmiar cewnika. Po drugie koniecznie należy zadbać o czystość rąk przed założeniem cewnika, jak i po jego opróżnieniu. Poza tym rurkę cewnika należy dokładnie umyć. I równie istotne jest, aby nie rozłączać jej ze zbiornikiem bez wyraźnej potrzeby. Poza tym, gdy samodzielna wymiana cewnika w domu krewnego nas przerośnie. Zawsze można wezwać pielęgniarkę środowiskową i poprosić ją o wsparcie. Przy czym, za tego rodzaju pomoc trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, gdyż NFZ nie pokrywa kosztów prywatnych wizyt w domu chorego.

Sprawdź też: Na czym polega cewnikowanie pęcherza moczowego?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.