Cewnikowanie większości ludzi kojarzy się raczej wyłącznie z bólem, cierpieniem oraz dyskomfortem psychicznym. Jednak jak się okazuje, wcale nie musi tak być. Cewnikowanie to już nie ten sam koszmar, co dawniej. A to dlatego, że do jego przeprowadzania używa się już żeli znieczulających.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest cewnikowanie
- u kogo przeprowadza się cewnikowanie
- jak wygląda cewnikowanie
- czy można wymienić cewnik w domu
Sprawdź też: Na czym polega cewnikowanie pęcherza moczowego?
Czy jest cewnikowanie?
Cewnikowanie tak pokrótce polega na wprowadzeniu cienkiej, dosyć elastycznej rurki do cewki moczowej pacjenta, a stamtąd prosto do pęcherza. By mocz miał gdzie odpływać, do rurki podłączony jest malutki zbiornik. Opróżnia się go przy pomocy specjalnego kraniku. Cewnikowanie ma na celu odprowadzenie moczu, który z jakichś powodów utknął w nerce i nie potrafi samodzielnie spłynąć. Czasem cewnik wprowadza się, aż do moczowodów lub też poprzez skórę trafia do pęcherza.

U kogo cewnikowanie to konieczność?
Po pierwsze u osób, które zmagają się z ostrą kamicą nerkową. Po drugie cewnik przydaje się też pacjentom z łagodnym przerostem prostaty. Po trzecie wskazaniem do założenia cewnika są też uszkodzenia cewki moczowej i okolicy krocza. Po czwarte kobietom po porodzie dla ich wygody i bezpieczeństwa również zakłada się cewnik. Po piąte cewnik to konieczność również u osób w śpiączce farmakologicznej.
Jak w praktyce wygląda cewnikowanie?
U większości chorych wygląda to mniej więcej tak, iż specjalistyczny dren trafia wprost do cewki moczowej pacjent, a stamtąd do pęcherza. Cewnikowanie nie jest bolesne, o ile się je właściwie wykona. Zresztą, aby zmniejszyć odczucia bólowe- cewnik pokrywa się żelem przeciwbólowym. Oprócz tego, iż ma on łagodzić cierpienie, to jeszcze powinien zapobiegać namnażaniu się bakterii. A to uchroni chorego przed poważnymi infekcjami układu moczowego. Zakładanie i wymiana cewnika jest mniej problematyczna w przypadku kobiet. U mężczyzn jest znacznie trudniej. Wynika to z różnić w budowie anatomicznej układu moczowego u obu płci.

Wymiana cewnika w domu – czy jest możliwa?
Jak najbardziej. Trzeba tylko zatroszczyć się o właściwy rozmiar cewnika. Po drugie koniecznie należy zadbać o czystość rąk przed założeniem cewnika, jak i po jego opróżnieniu. Poza tym rurkę cewnika należy dokładnie umyć. I równie istotne jest, aby nie rozłączać jej ze zbiornikiem bez wyraźnej potrzeby. Poza tym, gdy samodzielna wymiana cewnika w domu krewnego nas przerośnie. Zawsze można wezwać pielęgniarkę środowiskową i poprosić ją o wsparcie. Przy czym, za tego rodzaju pomoc trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, gdyż NFZ nie pokrywa kosztów prywatnych wizyt w domu chorego.
FAQ
Kto wymienia cewnik w domu?
W przypadku mężczyzn, jak i kobiet, cewnik w domu może wymienić lekarz lub pielęgniarka/pielęgniarz. Jeśli chodzi o pielęgniarzy i pielęgniarki, to muszą mieć oni specjalne kwalifikacje, aby móc wymieniać cewnik.
Czy można samemu usunąć cewnik?
Nie jest to zalecane. Najbezpieczniejszą opcją jest uzyskanie pomocy od specjalisty. Istnieją jednak różne rodzaje cewników i niektóre z nich są możliwe do usunięcia samemu. Mimo wszystko, osoby niedoświadczone nie powinny tego robić.
Czy wyjmowanie cewnika boli?
Niestety, wyjmowanie cewnika nie jest bezbolesne. Może towarzyszyć mu późniejsze pieczenie cewki moczowej oraz dyskomfort przy oddawaniu moczu.