Żeby dobrze zrozumieć, jaką funkcję łożyska pełnią w samochodzie, musisz wiedzieć, czym w ogóle łożyska są i jak działają. Dlatego nasze rozważania na temat łożyska koła musimy rozpocząć od krótkiego wyjaśnienia tej kwestii.
Co prawda istnieje cała masa różnego rodzaju łożysk, ale wciąż najpopularniejszymi i najłatwiejszymi do opisania są łożyska kulkowe, dlatego to o nie oprzemy nasze wyjaśnienia. Takie łożysko zbudowane jest z pierścienia zewnętrznego i nieco mniejszego pierścienia wewnętrznego, pomiędzy którymi umieszczono niewielkie kulki zabezpieczone przez podtrzymujący je koszyk. Owe kulki mają precyzyjne dobrany rozmiar tak, aby oba pierścienie, zarówno ten wewnętrzny, jak i zewnętrzny mogły się o nie opierać. Taka budowa sprawia, że siła tarcia pomiędzy pierścieniem zewnętrznym a wewnętrznym jest zminimalizowana, ponieważ pierścienie te nie ocierają się o siebie, ale przetaczają się po luźno obracających się kulkach. Co więcej, taki sposób wykonania sprawia, że łożysko nie tylko minimalizuje tarcie, ale też jest stosunkowo wytrzymałe i może podtrzymywać sporą masę.
Opisane powyżej zalety łożyska wykorzystuje się w samochodach osobowych do zamontowania koła w stabilny, ale jednocześnie zapewniający minimalne tarcie sposób. Dzięki temu koła mogą się swobodnie obracać, a jednocześnie podtrzymywać całą masę samochodu. Nie jest to jednak zadanie łatwe, w związku z czym łożyska koła są zaliczane do części eksploatacyjnych, a więc takich, które muszą być systematycznie wymieniane.
Żywotność łożysk trudno jest jednak dokładnie określić, ponieważ zależy ona od wielu czynników, takich jak jakość wykonania samego łożyska, model samochodu, styl jazdy, warunki na drodze itp. Łożysko koła jednak niejako samo poinformuje cię, że przyszedł czas na jego wymianę i co więcej, zrobi to w dosyć wyraźny sposób. Kiedy bowiem łożysko się zużywa zaczyna wydawać nieprzyjemny piszczący lub buczący dźwięk, który staje się coraz głośniejszy wraz ze zwiększaniem się prędkości. W ekstremalnych przypadkach mogą pojawić się też wibracje odczuwalne na kierownicy, co wyraźnie wskazuje, że potrzebna jest pilna wizyta u mechanika.
Materiał zewnętrzny