Onycholiza to schodzący paznokieć, choroba polegająca na odwarstwianiu się jego płytki od łożyska. Charakterystycznym symptomem tego schorzenia jest zmiana koloru paznokcia na biały. Może wówczas dojść również do zakażenia. Onycholiza występuje u paznokci rąk i nóg.
Schodzący paznokieć wygląda nieestetycznie. Nie należy lekceważyć tego schorzenia i jak najszybciej trzeba ustalić przyczynę, ponieważ może być efektem poważnych chorób, jak np. cukrzyca czy tarczyca. Często też do onycholizy dochodzi w skutek urazów oraz zbyt częstych zabiegów kosmetycznych. Jeżeli domowe leczenie nie przynosi rezultatów, warto wówczas odwiedzić lekarza.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak objawia się onycholiza
- jakie są przyczyny schodzącego paznokcia
- jak leczy się onycholizę
Zobacz: Ból pięty przy chodzeniu – co zrobić?

Objawy onycholizy
Schodzący paznokieć pozostaje nadal twardy i gładki. Zmianie ulega jego kolor. Płytka paznokcia w miejscu odwarstwienia staje się biała. Oddziela się od pozostałej części paznokcia, co widać gołym okiem. Płytka wówczas traci spójność z łożyskiem i przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się powietrzem. Onycholizie często towarzyszy również zakażenie. Paznokieć wtedy zabarwia się na kolor brązowy, szary, żółty, a nawet czarny. W wyniku urazu bądź infekcji może pojawić się ból.
Schodzącemu paznokciu towarzyszy dodatkowo schorzenie zwane hiperkeratozą, czyli nadmierne rogowacenie naskórka. Defekt ten występuje w formie podpaznokciowej i przejawia się wrastaniem paznokcia w łożysko. Skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna, a uszkodzenia mogą skutkować owrzodzeniem.
Przyczyny schodzącego paznokcia
Onycholiza może mieć podłoże wrodzone lub nabyte. W pierwszym przypadku odpowiadają za nią czynniki genetyczne. Nabyta natomiast może przybierać postać egzogenną bądź endogenną. Pierwsza jest wynikiem różnego rodzaju urazów, podrażnień, infekcje grzybicze i wirusowe, nadmierne zabiegi kosmetyczne czy po prostu źle dobrane obuwie. Onycholiza endogenna jest natomiast przyczyną chorób skóry (jak np. łuszczyca, liszaje, łysienie plackowate czy nadmierne kłopoty z potliwością), schorzeń ogólnoustrojowych (cukrzyca, tarczyca, niedobór żelaza) oraz działania leków (indometacyna, doksorubicyna).

Schodzący paznokieć – jak sobie poradzić?
Pierwszym krokiem w leczeniu onycholizy jest wizyta u dermatologa, który na podstawie badań wskaże dalsze kroki. W niektórych przypadkach wymagana jest niestety operacja, podczas której usuwa się płytkę paznokcia. Przy infekcji bakteryjnej bądź grzybicznej, do leczenia wprowadza się dodatkowo antybiotyki i leki zwalczające grzyby. Kuracja jest długotrwała. Paznokieć nagle nie przyrośnie do łożyska, wymaga to wiele cierpliwości i czasu.
Istnieją również domowe sposoby na walkę ze schodzącym paznokciem. Sprawdzi się tu olejek z drzewa herbacianego. Niewielką ilość należy nanieść np. na wacik i wmasować w paznokieć. Olejek ma działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Jednak domowe sposoby nie zawsze przynoszą rezultaty. Należy wówczas udać się do lekarza.
Zobacz także: Nerwica jako jedna z przyczyn nocnych potów