Kiedy słyszymy „lato” – myślimy „gorąco”. Tak, fale upałów to częste zjawisko o tej porze roku. Próbujemy uchronić się gorącem, schładzając ciało. Podczas pobytu na zewnątrz odwiedzamy sklepy, by zaopatrzyć się w zimny napój i lody, ale przede wszystkim po to, żeby chociaż przez moment poprzebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu. Działanie wentylujące można jednak osiągnąć również poprzez dobieranie odpowiedniego ubioru do pogody. Niezastąpione przy wysokich temperaturach okazują się włókna naturalne, pozyskiwane z roślin. W sezonie letnim gorący klimat może sprawić, że wybór odpowiedniej odzieży jest wyzwaniem dla naszej wygody i środowiska. Jednym z najlepszych rozwiązań jest stawienie na tkaniny wykonane z włókien naturalnych, pozyskiwanych z roślin. Włókna naturalne nadają tkaniom unikalną jakość, sprawiając, że są one miękkie, przewiewne i lekkie, co zapewnia nam o wiele większy komfort. Wśród rodzajów tkanin naturalnych najczęściej spotykane są te wykonane z bawełny oraz lnu – włókna roślinne wykorzystywane od wieków w produkcji odzieży. W porównaniu do tkanin wykonanych z włókien syntetycznych, te z włókien naturalnych o wiele lepiej oddychają i przepuszczają powietrze, co znacznie poprawia nasze samopoczucie. Temat włókien naturalnych jest aktualnie bardzo ważny ze względu na dbałość o środowisko i zdrowie człowieka. To sprawia, że włókna naturalne stają się niezastąpione przy wysokich temperaturach.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- jakie znaczenie w ubiorze mają włókna naturalne?
- jakie zalety mają ubrania bawełniane?
- co wyróżnia ubrania lniane?
Jakie znaczenie w ubiorze mają włókna naturalne?
Włókna naturalne to zdecydowanie najlepszy wybór na lato. Przede wszystkim są wygodne dla ciała i nie krępują ruchów. Zapewniają przewiewność i komfort w czasie upałów. Pozwalają na swobodny przepływ powietrza wokół ciała i redukują uczucie duszenia się. Włókna naturalne mają także właściwości termoregulacyjne, co oznacza, że w zależności od temperatury zewnętrznej absorbują lub uwalniają ciepło z ciała. W ten sposób niwelują drastyczne zmiany temperatury zewnętrznej i zapewniają stabilne odczucie ciepła. W przeciwieństwie do ubrań z włókien sztucznych, te wykonane z surowców pochodzenia naturalnego nie elektryzują się, nie podrażniają ciała i pozwalają mu oddychać. Ich noszenie nie wiąże się z uczuciem mokrych pleców. To właśnie dlatego, że to włókna naturalne charakteryzują się wysoką higroskopijnością, czyli zdolnością do pochłaniania dużej ilości wilgoci. Dzięki temu skóra pozostaje sucha i komfortowa w trakcie noszenia ubrań wykonanych z takich tkanin. Dodatkowo włókna naturalne są również bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ pochodzą z odnawialnych źródeł i są biodegradowalne. Zakładanie ubrań wyprodukowanych z włókien syntetycznych niestety prowadzi do zwiększenia produkcji plastiku. Warto zaznaczyć, że poliester, czyli włókno poliuretanowe, który jest prawdopodobnie najczęściej spotykanym sztucznym tworzywem, powstaje z politereftalanu etylenu oznaczanym dobrze znanym skrótem PET, który jest tym samym wyrobem, z którego produkuje się butelki plastikowe… Nie jest to tworzywo biodegradowalne. Ponadto włókna sztuczne powstają w fabrykach, które zanieczyszczają środowisko. Dlatego też, wybierając ubrania wykonane z bawełny czy lnu, decydujemy się na rozwiązanie etyczne i ekologiczne, przyczyniając się do ochrony naszej planety. Włókna te są po prostu najlepszym wyborem w kwestii odzieży.

Jakie zalety mają ubrania bawełniane?
Bawełna to miękki i przyjemny dla ciała materiał, który zapewnia komfort noszenia, co sprawia, że ubrania bawełniane są bardzo popularne w letnie dni. Jest to naturalne włókno, szczególnie cenione za swoją elastyczność oraz wytrzymałość na rozrywanie i tarcie. Bawełna jest również znana ze swojej termoregulacyjnej zdolności do zapewniania prawidłowego przepływu powietrza, dzięki czemu skóra pozostaje sucha i przewiewna. Bawełna jest także bardzo higieniczna, dzięki czemu redukuje ryzyko wystąpienia podrażnień skóry i chorób dermatologicznych. Ponadto, bawełna jest łatwa w pielęgnacji i praniu, co ułatwia utrzymanie jej w dobrym stanie przez dłuższy czas. Właściwości te sprawiają, że bawełna jest popularnym surowcem w produkcji odzieży, pościeli, ręczników i innych tekstyliów użytkowych. Bawełna jest również łatwa w pielęgnacji i można ją prać w pralce. W sklepach z ubraniami zawsze znajduje się szeroki wybór produktów z bawełny. Od podstawowych koszulek po eleganckie koszule czy spodnie. Również proste spódnice i sukienki są produkowane z tego tworzywa. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie i cieszyć się wygodnym, przewiewnym oraz stylowym ubraniem przez cały letni sezon. W sklepach z bielizną warto wybierać przede wszystkim bieliznę bawełnianą, która jak żadna inna ma zdolność do przepuszczania powietrza i przeciwdziała powstawaniu infekcji. Bawełna, jak widać, ma bardzo wiele zalet. Wadą ubrań bawełnianych jest niestety podatność na marszczenie, jednak żelazko czy parownica są w stanie szybko sobie z nim poradzić. By zapobiec zbyt mocnemu marszczeniu, warto stosować koncentraty do płukania podczas prania. Po skończonym cyklu warto kilka razy energicznie potrząsnąć ubraniem, a następnie je rozwiesić, co sprawi, że tkanina będzie wymagała zdecydowanie krótszego prasowania. Pomimo tej wady, ubrania bawełniane powinny dominować w każdej garderobie.

Co wyróżnia ubrania lniane?
Podczas sezonowych zakupów odzieżowych, warto przyjrzeć się ubraniom lnianym. Podobnie jak bawełna, produkowane są z włókien pochodzenia roślinnego. Posiadają jednak jeszcze lepsze naturalne właściwości chłodzące niż bawełna, dzięki czemu są idealne na bardzo gorące dni. Lniana tkanina ma lepszą przepuszczalność powietrza i posiada bogatsze właściwości chłodzące niż wiele innych tkanin. Włókna lnu są grube i mają naturalne rowki, które pomagają wchłaniać wilgoć z ciała i przekierowywać ją na zewnątrz, gdzie może szybciej odparować. Dzięki temu ubrania lniane są świetnym wyborem na upalne dni, ponieważ pomagają zachować chłód i komfort nawet w największe upały. Poza tym, len jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Można go prać w pralce, a nawet suszyć w suszarce bębnowej, nie tracąc przy tym właściwości tkaniny. Len jest także materiałem hipoalergicznym, co oznacza, że nie powoduje podrażnień skóry i jest bezpieczny dla osób z alergiami. Jest to zdecydowanie zaleta lnu, ponieważ wiele osób z alergiami ma trudności w znalezieniu materiałów, które nie powodują reakcji skórnych. Lekkość, oddychalność i absorpcyjność lnu zapewniają również wygodę użytkowania. Ubrania lniane są także odporne na przetarcia i zmechacenia. Wszystko to czyni ubrania lniane idealnym wyborem na letnie dni dla osób, które cenią sobie wygodę, trwałość i naturalność materiału. To dobra inwestycja na dłuższą metę, ponieważ kupuje się je raz na wiele sezonów. Wadą takich ubrań może być mięsistość materiału. Z pewnością waga koszuli lnianej jest wyższa niż tej bawełnianej. Choć włókna lniane mogą sprawiać wrażenie szorstkich, sztywnych i nieprzyjemnych w dotyku, dzisiejsze ubrania lniane są tak dostosowane do użytku, że to uczucie jest zniwelowane. Dzięki naturalnej sztywności, włókno to nie będzie się rozciągać w praniu, ponieważ jest bardzo wytrzymałe. Z kolei ich podatność na zagniecenia można złagodzić poprzez potrząsanie ubraniem po wypraniu, a po wysuszeniu prasowanie w wysokiej temperaturze. Włókno lniane mimo tego jest bardzo dobrym wyborem na lato. Najlepiej po prostu spróbować nosić ubrania lniane i ocenić na własnej skórze ich właściwości.

Warto wybierać ubrania wytwarzane z surowców pochodzenia naturalnego, przede wszystkim z włókien roślinnych. W przeciwieństwie do włókien pochodzenia zwierzęcego, te są bardziej przyjazne dla środowiska i przede wszystkim nie powodują cierpienia ani śmierci zwierząt. Są pozyskiwane w sposób etyczny i zrównoważony. Również żadna tkanina sztuczna czy syntetyczna nie przyczynia się do światowego dążenia do życia w duchu ekologicznym. Temat włókien naturalnych powinien być zgłębiany nie tylko latem – warto je nosić przez cały rok. O ile latem łatwo przekonać się do korzyści z noszenia ubrań z włókien naturalnych, o tyle zimą często decydujemy się na ograniczenie ich stosowania, na rzecz cieplejszych, syntetycznych materiałów. Podsumowując, warto nosić ubrania z włókien naturalnych przez cały rok. Naturalne włókna zapewniają komfort i zdrowie skóry, a także zmniejszają wpływ naszego stylu życia na środowisko.