Właściwości lecznicze soku z brzozy

Brzoza to piękne drzewo, które swoją białą korą wyraźnie odbija się na tle innych. To bardzo pozytywnie wpływa na koloryt zagajników i lasów. Mało jednak kto wie, że z brzozy można pozyskać bardzo cenny dla zdrowia sok.

Sok z brzozy skład

Sok brzozowy można pozyskiwać z pnia drzewa, liści oraz pąków kwiatowych. Najcenniejszy jest jednak sok pozyskiwany z pnia i z tego powodu nazywany jest także eliksirem życia. Zawiera przede wszystkim cenne mikroelementy a wśród nich:

– wapń,
– potas,
– żelazo,
– magnez,
– fosfor,
– miedź.

Bogaty jest także w aminokwasy, witaminy z grupy B, sole mineralne oraz kwas askorbinowy. Najważniejsze są jednak przeciwutleniacze i garbniki zwalczające wolne rodniki, które powodują rozwój komórek nowotworowych.

Właściwości zdrowotne soku z brzozy

Sok brzozowy w medycynie naturalnej stosowany jest od wieków. Przede wszystkim stosowany jest w leczeniu anemii. Jedna szklanka dziennie pita przez dwa tygodnie pozwala na uzupełnienie wszystkich składników we krwi.

Sok z brzozy wzmacnia naturalną odporność i pozwala przezwyciężać infekcje grypowe i przeziębienia. Zmniejsza gorączkę i działa przeciwbólowo.

Stosowany jest także w chorobach reumatycznych łagodząc związane z tym dolegliwości. Szczególnie polecana jest maść sporządzona na bazie soku z brzozy, która łagodzi także dolegliwości związane z rwą kulszową.

Sok brzozowy stosowany jest także w leczeniu:

– problemów z kamieniami nerkowymi,
– poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego,
– chorób związanych z funkcjonowaniem serca,
– chorób skóry i problemów z włosami.
Najczęściej sok brzozowy należy pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Jaki sok z brzozy jest najlepszy?

Oczywiście ten pozyskiwany z drzew rosnących na terenach wolnych od zanieczyszczeń. Nie zawsze jest to łatwe. Jeżeli brzoza rośnie na prywatnym terenie, to nie ma większych problemów. Pozyskiwanie soku z terenów leśnych wymaga zgody leśniczego i wyznaczenia konkretnego drzewa.

W drzewie należy wykonać otwór na głębokość 4 cm i włożyć w niego rurkę, drugi jej koniec należy umieścić w zamkniętej butelce. Sok z brzozy jest bardzo lepki więc przyciąga różnego rodzaju muszki i owady. Dziennie można pozyskać od 5 do 15 l soku, ale trzeba mieć na uwadze, że świeży sok można przechowywać w lodówce tylko przez 4 dni. Pozostała ilość musi zostać zapasteryzowana. Najlepszym okresem na pozyskiwanie soku jest kwiecień i maj.

Większość osób korzysta jednak z soku brzozowego oferowanego przez sklepy ze zdrową żywnością lub sklepy zielarskie. Warto wtedy zwrócić uwagę na jego skład. Im mniej dodatkowych składników, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *