Pielęgnacja

Witaminy dla psów są równie ważne jak u ludzi. Jakie są potrzebne?

Witaminy dla psów są równie ważne jak u ludzi. Jakie są potrzebne?

Jakie witaminy podawać psu?

Nie tylko ludzie powinni dbać o to by dieta była zróżnicowana i zbliansowana. Warto także upewnić się, że Twój pies otrzymuje niezbędne witaminy ze swojego pożywienia. Są one niezbędne dla układu nerwowego każdego czworonoga, pomagając mu w prawidłowym funkcjonowaniu. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach odgrywają ważną rolę .Witamina A, D, E i K pomogą w ogólnym stanie zdrowia i pozytywnie wpłyną na układ odpornościowy. Upewnij się, że witaminy, które podajesz swojemu psu, są specjalnie zaprojektowane do użytku dla psów, ponieważ niektóre suplementy dla ludzi mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli są podawane nieprawidłowo. Dlatego dobrym pomysłem jest konsultacja ze sprawdzonym specjalistą. Postępując wedle zaleceń można umieścić potrzebne składniki odżywcze w diecie psa.

Witamina D3 jest ważna dla psów

Witamina D3 dla psa jest niezbędna do utrzymania zdrowej równowagi w ich diecie. Witamina D pomaga regulować wchłanianie wapnia i fosforu, a także jest ważna dla kości, zębów i układu nerwowego. Szczególnie istotna jest dla szczeniaków dużych ras. Rosną one szybko, więc potrzebują więcej tej witaminy do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Ważne jest jednak też, by nie przedawkować. Zatrucie witaminą D u psów może się objawiać np. wymiotami, czy biegunką. Trzeba więc uważać. Długotrwałe nadmiary witamin z grupy D u psów mogą doprowadzić również do zwapnienia narządów, inaczej kostnienia, które jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Z drugiej strony niedobory skutkują osłabieniem kości i zębów. Oprócz tego układ immunologiczny także pracuje gorzej. Pies po prostu jest słabszy i bardziej podatny na infekcje i wypadki.

Witamina E i C – pomoc w przypadku raka

Witaminy C i E mają właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to w skrócie, że zapobiegają nowotworom i pomagają organizmowi go zwalczać. Zaleca się więc by psom chorym na nowotwory dostarczać więcej tych szczególnych związków. W przypadku takiej choroby nieoceniona może się okazać suplementacja tymi witaminami. Ciekawostką jest fakt, że na ogół psy nie potrzebują witaminy C z „zewnątrz”, gdyż ich organizm sam produkuje odpowiednią ilość. Oczywiście jeśli funkcjonuje prawidłowo.

Witamina D3, A, E oraz inne dla psa – jaka dawka?

Tutaj jest niestety inaczej niż u ludzi. Nie da się uogólnić dawki, gdyż wszystko zależy od rasy. Liczy się także wiek psa. Inna dawka potrzebna jest szczenięciu, które dopiero się rozwija, a inna psu, który ma już swoje lata. Wizyta u weterynarza to najlepszy sposób na dobranie odpowiedniej dawki witaminy D dla Twojego psa. Na rynku dostępne są także karmy, które zawierają odpowiednio zrównoważone ilości witamin. Są przydatne w zachowaniu dobrej diety.

Udostępnij