Moda

Wiele za niewiele – ubrania z drugiej ręki

Wiele za niewiele – ubrania z drugiej ręki

Rocznie na całym świecie kupujemy aż 56 ton ubrań, a do 2050 roku ta liczba może wzrosnąć aż do 160 mln ton. Te liczby biją na alarm. Wydajemy miesiąc w miesiąc część swojej wypłaty na rzeczy, które niekiedy podobają nam się tylko na ekspozycji. Kupujemy coraz więcej i wyrzucamy również coraz więcej. Kupno ubrań sprawia nam nieopisaną przyjemność. Wyrzucanie ich – już mniej – co nie zmienia faktu, że ubrania lądują na pustyniach, w lasach, w akwenach i przede wszystkim na przepełnionych wysypiskach. Nie mamy już nad tym kontroli. Jesteśmy o krok od odzieżowego kataklizmu. Tymczasem można jeszcze mieć wiele za niewiele, inwestując w ubrania z drugiej ręki.

wysypisko-smieci
Ubrania coraz częściej trafiają na wysypiska śmieci

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • dlaczego lepiej kupować ubrania z drugiej ręki?
  • jakie second-handy najlepiej odwiedzać?
  • jak żyć w duchu zero-waste?

Dlaczego lepiej kupować ubrania z drugiej ręki?

Wielu z nas szuka sposobów na ekologiczne i przyjazne dla klimatu podejście do życia. Moda z drugiej ręki jest jednym z takich rozwiązań. Kupowanie ubrań z drugiej ręki to wybór, który przynosi wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i naszej kieszeni. Ubrania używane są zazwyczaj o wiele tańsze niż nowe, a jednocześnie stanowią równie modną i stylową alternatywę. Co więcej, wybierając ubrania z drugiej ręki, redukujemy ilość odpadów i ratujemy naszą planetę przed nadmiernym zużywaniem zasobów naturalnych. Przypomnijmy sobie, że pozyskiwanie włókien łączy się z dużym zużyciem wody i energii elektrycznej, co ma negatywny wpływ na nasze środowisko. Zatem, wybierając ubrania z drugiej ręki, możemy zrobić wiele za niewiele, a towarzyszy nam nie tylko modny styl, ale też dobre samopoczucie, wynikające z dbałości o naszą planetę.

second-hand

Jakie second-handy najlepiej odwiedzać?

Ubrania z drugiej ręki to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i zrównoważenie ekologiczne. Jakie second-handy najlepiej odwiedzać? Znajdziemy je zarówno w małych miasteczkach, jak i w dużych metropoliach. Warto zajrzeć do sklepów typu second-hand, gdzie odnajdziemy markową odzież używaną. W ofercie takich sklepów często znajdą się unikalne stroje, których nie kupimy w sieciowych sklepach odzieżowych. Ubrania z drugiej ręki to także idealny sposób na to, by ożywić garderobę i ujawnić swoją kreatywność w doborze stylizacji. Jeśli chodzi o poszukiwania ubrań z lat 70., 80. i 90., warto odwiedzić sklepy vintage, gdzie można znaleźć oryginalne, vintage’owe bluzki, spodnie i sukienki. Jakie second-handy najlepiej odwiedzać? Takie, które mają dobre opinie i zawsze oferują dobre ceny. Warto także poszukiwać sklepów, które są ładnie urządzone, ponieważ takie miejsca zazwyczaj mają najlepszą selekcję. Warto zastanowić się nad tym, co chcemy kupić, zanim udajemy się na zakupy po ubrania używane.

Vintage shopy to miejsca warte odwiedzenia

Jak żyć w duchu zero-waste?

Zero-waste to modne hasło ostatnich lat, które zachęca do korzystania z zasobów, jakie już mamy. Na przykład poprzez kupowanie ubrań z drugiej ręki. To nie tylko ekologiczne, ale również bardzo modne rozwiązanie. Niektóre osoby specjalnie wybierają sklepy second-handy, aby znaleźć nietypowe, oryginalne i czasem unikatowe ubrania. Innym z kolei zależy na minimalizmie i garderobie kapsułowej – czyli na posiadanu tylko niezbędnych i uniwersalnych ubrań. Z jednej strony mniej znaczy więcej, z drugiej – właśnie od czasu do czasu warto zaszaleć i wypróbować coś nowego. Jak żyć w duchu zero-waste? Kupując mniej, ale lepszej jakości, dbając o to, aby ubrania zawsze służyły jak najdłużej i przede wszystkim – rezygnując z kupowania, gdy faktycznie nie potrzebujemy kolejnego T-shirta czy koszuli. 

Życie w duchu zero-waste

Wiele za niewiele – ubrania z drugiej ręki to znakomity sposób na oszczędzenie pieniędzy oraz dbanie o środowisko. Dlaczego lepiej kupować ubrania z drugiej ręki? Odpowiedź jest prosta – przede wszystkim zyskuje się na cenie. Markowe ciuchy za kilka złotych to już standard w second-handach. Ponadto, korzystając z takich sklepów, można odkryć wiele unikatowych, vintage’owych rzeczy trudno dostępnych w sieciówkach. Jakie second-handy najlepiej odwiedzać? Tutaj wszystko zależy od osobistych preferencji, ale warto pamiętać o tym, że wartościowe rzeczy można znaleźć zarówno w małych, lokalnych sklepach, jak i dużych, znanych sieciówkach. A jak żyć w duchu zero-waste? Kupując ubrania z drugiej ręki, wspieramy ekologię, ponieważ nie przyczyniamy się do powstawania kolejnych odpadów. Podsumowując, warto zainwestować czas i ruszyć na poszukiwania ciekawych skarbów w second-handach, zyskując jednocześnie na stanie portfela oraz przyczyniając się do ochrony środowiska. 

Udostępnij