Jest wiele specjalizacji lekarskich. Urologia to jedna z nich, a lekarz z tej dziedziny to nie kto inny jak urolog. Niektórym osobom to pojęcie może być nieznane, a warto wiedzieć w czym może on pomóc. Jakimi narządami się zajmuje i z jakimi dolegliwościami można się do niego zgłaszać?
W tym artykule dowiesz się:
- Urolog – czym się zajmuje?
- Z jakimi dolegliwościami zgłaszać się do niego?
- Jakie badania wykonuje urolog?
- Czemu urolog to nie tylko lekarz dla mężczyzn?
Urolog – czym się zajmuje?
W skrócie można powiedzieć, że urolog to lekarz zajmujący się leczeniem dolegliwości układu moczowo-płciowego. Panuje przeświadczenie, że ta specjalizacja dotyczy tylko mężczyzn. Jednakże urolog zajmuje się także leczeniem i badaniem kobiet oraz dzieci.
Wizyta w gabinecie urologicznym często wiąże się z zawstydzeniem i może budzić niechęć. Jednakże, zdecydowanie nie warto kierować się tym jeśli pojawiają się dolegliwości związane z drogami moczowymi lub narządami rozrodczymi.
Urolog – z jakimi dolegliwościami powinni zgłaszać się mężczyźni?
Z czym należy zgłosić się do urologa? Nietrzymanie moczu oraz ból pojawiający się podczas tej czynności to problem, którym zajmie się lekarz tej specjalizacji. Również, jeśli widoczne są zmiany w moczu (takie jak ropa w nim, ciemna barwa). to dobrym pomysłem jest zgłoszenie się do urologa. Badania mogą także wykryć mniej zauważalne zaburzenia jak chociażby tzw. białkomocz. Jeśli pojawia się zbyt częste lub zbyt rzadkie oddawanie moczu to także warto zgłosić się na wizytę do specjalisty. Pieczenie, ból czy swędzenie w okolicach cewki moczowej albo jąder to kolejne problemy, którymi może zająć się urolog.
Wizyta u urologa może także zwiększyć szanse na wykrycie chorób nerek oraz nowotworów.
Również w przypadku problemów z płodnością dobrze zgłosić się do takiego lekarza.
Czym zajmuje się lekarz urolog w przypadku kobiet?
W powszechnej opinii urolog może jawić się jako przeznaczony tylko dla mężczyzn. Prawdą jest, że do lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie przychodzi stosunkowo więcej mężczyzn. Jednak kobiety także mogą się do niego zgłaszać. Jeśli pojawiają się dolegliwości takie jak chociażby ból w okolicach krocza, czy podbrzusza to lekarz urolog powinien móc to zbadać. Jakie badania u płci żeńskiej często wykonuje się w gabinecie urologicznym? Jest to m.in badanie palpacyjne podbrzusza, które ma na celu wykryć patologiczne twory narządach. Inne to badanie krocza, czy ujścia cewki moczowej. Urolog może wykonać także USG.
Urolog – czym się zajmuje? Podsumowanie
Do urologa można zgłaszać się w przypadku problemów związanych z układem moczowo-płciowym. Dotyczy to zarówno mężczyzn, dzieci, jak i kobiet. Badania, które można wykonać w jego gabinecie często pozwalają szybciej wykryć poważniejsze problemy. Choć może być to wstydliwe doświadczenie, to dużo korzystniej zdecydować się na pójście do urologa, jeśli coś nas niepokoi
FAQ
Co bada urolog?
U urologa można zrobić m.in badanie moczu, jader, a w przypadku kobiet np. badanie palpacyjne podbrzusza.
Kto może iść do urologa?
Do urologa mogą zgłaszać się mężczyźni, dzieci, a także wbrew powszechnej opinii – także kobiety.
Czym zajmuje się urolog?
Urolog zajmuje się układem moczowo-rozrodczym.