Zdrowie

Spuchnięte gardło – jak leczyć, skąd się bierze?

Spuchnięte gardło – jak leczyć, skąd się bierze?

Uczucie suchości i drapania w gardle to pierwsze objawy infekcji, do których niedługo później dołącza obrzęk gardła i pozostałe objawy zakażenia górnych dróg oddechowych. Zapalenie gardła objawiające się jego spuchnięciem może mieć charakter wirusowy lub bakteryjny. Do wystąpienia bólu gardła i obrzęku przyczynić się mogą również inne czynniki, np. alergia. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia bólu gardła. Poznaj także domowe sposoby na ból gardła, będące nieocenionym wsparciem dla farmakoterapii.

Spuchnięte gardło – przyczyny

Obrzęk śluzówki gardła, ból przy przełykaniu i uczucie guli w gardle to uciążliwe objawy, których przyczyną mogą być przede wszystkim infekcje gardła. Jedną z najczęstszych jest zapalenie błony śluzowej gardła, często także migdałków podniebiennych (angina), wywołane podrażnieniem lub zakażeniem. Czynnikiem etiologicznym mogą być tutaj zarówno wirusy, jak i bakterie, przy czym zakażenia wirusowe występują częściej niż infekcje bakteryjne i to w każdej grupie wiekowej [1,2].

Spuchnięte gardło powoduje niekiedy także reakcja alergiczna, w tym alergia na pyłki, ale też różne inne alergeny. Inne możliwe przyczyny obrzęku i podrażnienia gardła to zapalenie krtani i refluks. W dwóch ostatnich przypadkach nie zawsze pojawia się ból gardła, niekiedy występuje wyłącznie spuchnięte gardło bez bólu [3,4].

Opuchnięte gardło i objawy mu towarzyszące

Objawy bólu gardła zależą od przyczyny dolegliwości. Do najczęściej występujących zaliczają się takie jak [1,2,5]:

  • ból gardła o różnym charakterze i stopniu nasilenia,
  • problemy z przełykaniem,
  • uczucie ucisku w gardle,
  • opuchnięte gardło,
  • dyskomfort podczas mówienia,
  • uczucie ciała obcego w gardle,
  • zaczerwieniona i obrzęknięta błona śluzowa,
  • obłożony język z nalotem,
  • przekrwione i rozpulchnione migdałki,
  • owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej.

Wraz z opuchlizną gardła w przebiegu zakażenia mogą pojawić się także inne objawy, w tym m.in. katar i kaszel, chrypka, osłabienie, gorączka, duszność i problemy z oddychaniem czy ból głowy, ból mięśni i stawów, nudności i ból brzucha [1,2,5].

Kiedy obrzęk gardła warto skonsultować z lekarzem?

Do lekarza warto udać się w przypadku zaobserwowania typowych objawów zapalenia gardła, zwłaszcza gdy ból gardła nie ustępuje pomimo zastosowania domowych metod leczenia. Wskazaniem do konsultacji lekarskiej jest również utrzymująca się gorączka, której nie da się zbić lekami przeciwgorączkowymi. Ponadto porady lekarza warto zasięgnąć w zakresie leczenia infekcji bakteryjnej, ponieważ konieczne może okazać się podanie antybiotyku, na który specjalista musi wypisać receptę.

Skuteczne sposoby na bolące gardło – leczenie zapalenia gardła

Podejście do leczenia zależy od przyczyny bólu gardła. Na zapalenie gardła i migdałków podniebiennych o podłożu bakteryjnym stosuje się antybiotyki, których z kolei nie powinno się podawać przy infekcjach wirusowych [1,2],. Podczas antybiotykoterapii, a także po jej zakończeniu stosować można pastylki do ssania Chlorchinaldin VP, które działają przyczynowo na szerokie spektrum bakterii i grzybów, dzięki czemu hamują rozwój stanu zapalnego, którego objawem jest silny ból [6].

W pozostałych przypadkach stan zapalny gardła leczy się objawowo. Leczenie objawowe obejmuje odpoczynek i picie dużych ilości płynów, szczególnie w razie gorączki. Choremu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe np. paracetamol, a jeśli ten okaże się nieskuteczny, to leki z grupy NLPZ. Skuteczną metodą leczenia kataru i kaszlu są inhalacje z soli fizjologicznej lub leku przepisanego przez lekarza. Do przygotowania inhalacji wykorzystać można również ulubiony olejek eteryczny. Na obrzęk błony śluzowej i czerwone gardło przyjmować można preparaty do ssania o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym [1,2]. Oprócz tego można płukać gardło naparami ziołowymi lub gotowymi płukankami z apteki.

 

Bibliografia:

  1. Skotnicka B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.08.23.)).
  2. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3 (dostęp: 20208.23.)).
  3. Małecka-Panas E., Mokrowiecka A., Choroba refluksowa przełyku (refluks), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks (dostęp: 2022.08.2)).
  4. Świerczyńska-Krępa M., Świerczyński Z., Mejza F., Zapalenie krtani, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.1 (dostęp: 2022.08.23.)).
  5. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Angina, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/106167,angina (dostęp: 2022.08.23.)).
  6. Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl (dostęp: 2022.08.23.).

Materiał zewnętrzny

Udostępnij