PielęgnacjaUroda

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Przetłuszczające się włosy to problem, z którym boryka się wiele osób. Często jest efekt nadprodukcji tzw. sebum przez skórę głowy. Jest to łój, który przemieszcza się wzdłuż włosów nadając im tłusty i nieestetyczny wygląd. Taki stan rzeczy mogą powodować różne czynniki, w tym nieprawidłowa dieta, stres, zmiany hormonalne, a także nadużywanie produktów stylizujących włosy, czy zbyt częste mycie włosów.

Nie tylko przyczyn jest wiele, ale i sposobów na jakie można radzić sobie z problemem przetłuszczających się włosów. Mogą one pomóc go zminimalizować. W tym artykule znajdziesz niektóre z nich. Dowiesz się też jakie produkty stosować, a których wręcz przeciwnie. 

W tym artykule przeczytasz:

  • Dlaczego włosy się przetłuszczają? Jakie czynniki mogą to powodować?
  • Jakie są sposoby na przetłuszczające się włosy?
  • Czego unikać, a co dobrze jest zastosować przy pielęgnacji włosów i skóry głowy?

Dlaczego włosy się przetłuszczają? Czym jest sebum i jak działa jego nadmiar?

Przetłuszczanie się włosów jest spowodowane nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze głowy. Sebum jest naturalnym olejem produkowanym przez skórę. Ma za zadanie chronić i nawilżać włosy. Jednakże, gdy powstaje go zbyt wiele, prowadzi to do przetłuszczania się włosów. Istnieje dużo czynników, które powodują nadmierne wydzielanie się sebum. Może wynikać to z genetyki i po prostu być dziedziczone. Nieodpowiednia dieta, życie w stresie także wpływają na przetłuszczanie się włosów. Problem ten może wynikać również ze zmian hormonalnych, zachodzących na przykład podczas dojrzewania. 

Istotny jest też sposób w jaki dbamy o włosy. Brak pielęgnacji oraz z drugiej strony nadmierne stosowanie różnych preparatów to jedne z czynników powodujące przetłuszczanie się włosów. Zbyt częste ich mycie sprawia, że skóra głowy traci sebum. Gruczoły łojowe zaczynają więc tworzyć go więcej, by pokryć straty i tak włosy stają się bardziej tłuste. 

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Istnieją różne sposoby na przetłuszczające się włosy. Mogą pomóc zniwelować ten problem.

Ważne jest regularne mycie włosów. Pomaga to utrzymać je w czystości i zmniejszyć ilość łoju na skórze głowy. Jednak, jak wyżej wspomniano, trzeba pamiętać, aby nie przesadzać. Zbyt częste mycie włosów jeszcze bardziej zwiększy problem. Podczas pielęgnacji dobrze jest także zacząć stosować łagodne kosmetyki dla włosów i skóry głowy. Warto wybierać preparaty o właściwościach oczyszczających, ale jednocześnie nie przesuszających.

Dobrze jest też ograniczyć stosowanie produktów stylizujących fryzurę, gdyż te także mogą przyczynić się do nadmiernej produkcji łoju.

W sklepach dostępne są maski do włosów. Ich regularne stosowanie, może pomóc zniwelować nadmiar sebum, a przy tym zapewnić odżywienie włosom.

Sposób żywienia też ma znaczenie. Tłuste produkty, mogą wpływać na nagromadzenie sebum na skórze głowy. Warto więc zadbać o to, aby dieta była dobrze zbilansowana. 

Podsumowanie 

Przetłuszczające się włosy nie są ciężką dolegliwością, ale jest to dość uciążliwy problem. Wynikają z naturalnych reakckj organizmu, na którą jednak wpływa ma dużo czynników zewnętrznych. Wyżej wymienione sposoby na przetłuszczające się włosy, mogą zdecydowanie pomóc pozbyć się tego kłopotu.

FAQ

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Odpowiada za to nadmierna produkcja sebum. Sebum to naturalny łój wytwarzany przez gruczoły łojowe.

Co powoduje przetłuszczanie się włosów?

Zbyt częste mycie głowy i używanie kosmetyków, które przesuszają skórę głowy może przyczyniać się do przetłuszczania się włosów.

Czy dieta może przetłuszczać włosy?

Tak, nieodpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ także na nadmierną produkcję sebum, która powoduje przetłuszczanie się włosów.

Udostępnij