Moda

Optometrysta – kim jest i jak przeprowadza badanie wzroku?

Optometrysta – kim jest i jak przeprowadza badanie wzroku?

Badania wzroku nie należy odkładać na później, szczególnie że raz utraconego nie sposób wręcz odzyskać. Dobrze zatem umówić się na diagnostykę maksymalnie wcześniej, kiedy dostrzegamy pierwsze symptomy zaburzenia widzenia.

Stosunkowo nowym pojęciem w branży medycznej, które stopniowo nabiera coraz większej popularności jest optometrysta. I chociaż nazwa ta brzmi niejako obco, można stwierdzić, iż jest to fachowiec zajmujący się tą częścią okulistyki, która pozwala na dokładne zbadanie zaburzeń widzenia oraz dobranie odpowiednio dostosowanych soczewek korygujących.
Jest to wiedza o tyle cenna, że w sytuacji wystąpienia nieostrego widzenia z bliska lub daleka, podwójnego obrazu czy zmęczonego często wzroku nie trzeba oczekiwać w długiej kolejce do okulisty. Optometrysta z ogromnym prawdopodobieństwem zatrudniony jest w salonie optycznym. I chociaż jeszcze nie w każdym, to zarządy coraz większej ilości salonów dokładają starań, aby posiadać zatrudnionego przynajmniej jednego optometrystę z uprawnieniami.

Co obejmuje pełne badanie wzroku?
Taką informację dobrze posiadać, żeby przypadkiem nie okazało się, że specjalista, z którego usług postanowiliśmy skorzystać, nie dopatrzył swoich obowiązków. Zatem warto wiedzieć, że cały proces badania jest złożoną czynnością i rozpoczyna się od pełnego wywiadu z pacjentem. Dopiero później następuje komputerowy pomiar wady wzroku, gdzie sprawdzana jest także krzywizna rogówki, jej grubość, ale również ciśnienie utrzymujące się wewnątrz gałki ocznej. Co więcej, przy użyciu specjalnego narzędzia zwanego foropterem następuje badanie wady wzroku. Dopiero po tych wszystkich czynnościach optometrysta przekazuje pacjentowi informacje dotyczące wykrytej wady, ale również soczewek korygujących, z jakich pacjent powinien korzystać.

Przeczytaj więcej na cocktail-world.pl

Udostępnij