Ludzie stale poszukują sposobów na zdrowe odżywianie, co w dobie skażonej żywności, powietrza, wody i gleby nie jest łatwe. Nagląca jest też potrzeba stosowania diet ze względu na zły stan zdrowia współczesnego człowieka oraz jeszcze większy problem – nadwagę. Wszystko to powoduje, że w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej diet, ale niestety nie wszystkie z nich są godne polecenia. Inne zaś należy stosować z rozsądkiem, uwzględniając swój stan zdrowia oraz styl życia.
Dieta to kwestia indywidualna
Tak naprawdę wcale nie trzeba stosować jakiejś specjalnej, opisanej przez kolorowe pismo czy nawet stworzonej przez dietetyka, diety. Wystarczy trzymać się zasad zdrowego żywienia, sięgać po wartościowe produkty, a unikać szkodliwych. Mimo to wiele osób chce stosować konkretne diety, bo tak jest im łatwiej, liczą, że dzięki temu osiągną lepsze efekty lub po prostu kierują się modą. Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie. Jeśli na przykład chodzi o bardzo modną dietę Dukana, faktycznie dzięki niej schudło wiele osób, nawet takich, które wielokrotnie próbowały zrzucić zbędne kilogramy i nigdy im się to nie udawało. Nieraz jednak skutkiem tego były poważne choroby nerek.
Inne diety zakładają zbyt małą ilość dostarczanym kalorii, a trzeba wiedzieć, że każdy może mieć inne zapotrzebowanie na kalorie. Jest to uzależnione przede wszystkim od stylu życia. Osoba ciężko pracująca fizycznie musi dostarczać sobie większą ilość kalorii niż taka, która większość dnia spędza na kanapie, bo po prostu nie będzie miała siły.
Groźne diety
Niektóre diety mogą być też prawdziwie groźne. Często nie są to jednak prawdziwe, polecane przez lekarzy czy specjalistów żywienia sposoby odżywiania, a wymysły osób, które nie mają żadnych kwalifikacji. Taka jest na przykład dieta alkoholowa, na której być może i można stracić jakąś ilość zbędnych kilogramów, ale też przy okazji zdewastować swój organizm, a nawet wpaść w uzależnienie!
Znacznie mniej nierozsądna i szkodliwa, ale też mogąca stwarzać zagrożenie, jest dieta raw food, zwana też witarianizmem. Jest to dieta bez gotowania, co oznacza, że jada się wyłącznie te pokarmy, które można spożywać na surowo. Wyklucza to z diety na przykład mięso czy jajka, które są ważnym źródłem cennych składników. Poza tym na dłuższą metę nie da się funkcjonować tylko na surowych warzywach, owocach i ziarnach. Niektórzy witarianie zaś posuwają się do tego, że nawet nie piją gorących napojów. Taką dietę można bezpiecznie stosować tylko w bardzo ograniczonym zakresie.