Wapń – cenny budulec zębów i kości
Wapń stanowi cenny budulec zębów i kości. Jest podstawą, ważną dla ich wytrzymałości i zdrowia. Niedobór wapnia może prowadzić do próchnicy lub innych chorób. Dlatego istotne jest aby dostarczać odpowiednia ilość do organizmu. Osiągnąć to można poprzez stosowanie zbilansowanej diety. Aby zapewnić sobie wystarczającą ilość wapnia z diety, staraj się włączyć co najmniej jedno jego źródło do każdego posiłku lub przekąski. Mleko, sery i jogurty to dobry pomysł. Bogate w niego są również warzywa takie jak szpinak, jarmuż i brokuły. Mogą one być spożywane na surowo lub gotowane, więc każdy może wprowadzić je do codziennych posiłków w takiej formie jaka mu odpowiada. Zalecana dzienna dawka wapnia to od 1000 do 1200 miligramów. Wapń odgrywa ważną rolę nie tylko w utrzymaniu mocnych i zdrowych zębów i kości. Potrzebny jest też do prawidłowego funkcjonowania serca, krwi i układu nerwowego. Jest więc niezbędny, by cieszyć się jak najlepszym zdrowiem. Warto zainteresować się również magnezem. On sprawia, że organizm może efektywnie wykorzystywać wapń.
Co wykluczyć z diety chcąc dbać o zęby?
Aby zadbać o zęby, warto wyłączyć ze swojej diety niektóre rzeczy. Powszechnie wiadomo, że najlepiej unikać jedzenia i napojów zawierających dużo cukru. One mogą powodować między innymi ubytki i próchnicę. Produkty, takie jak chipsy i krakersy również nie są zdrowe dla zębów. Mogą utknąć w szczelinach i zapewnić przez to idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Dlatego też ważne jest aby czyścić dokładnie zęby. Kwaśne rzeczy jak na przykład cytrusy mogą osłabiać szkliwo. Lepiej unikać też tego co może przylepiać się do zębów, gdyż później ciężko usunąć pozostałości. Zmorą zębów są tez popularne słodkie napoje gazowane. Nie tylko przez ogromne ilości cukru, a zawarty w nich kwas fosforowy. W uproszczeniu-rozpuszcza on wapno, z którego przecież zbudowane są zęby. Oczywiście jest to długotrwały i stopniowy proces. Wypicie jednej szklanki lub puszki nie jest groźne. Jednak, gdy napoje gazowane stają się elementem codziennej diety to na pewno stan zębów się pogorszy. Wykluczając te elementy ze swojej diety, możesz pomóc zapewnić sobie utrzymanie zdrowych zębów przez wiele lat. Nie oznacza to też, że musisz koniecznie z tego wszystkiego zrezygnować. O ile pozbycie się słodyczy lub chipsów na pewno wyjdzie na zdrowie, to takie cytrusy w odpowiednich ilościach mogą wpływać korzystnie na organizm.
Witamina D dla zdrowych kości
Witamina D jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu, ponieważ pomaga wspierać zdrowe kości i zęby. Witamina ta jest niezbędna dla każdego człowieka. Niestety badania pokazują, że wśród dorosłych występuje jej duży niedobór. Jest jeden bardzo prosty sposób na zwiększenie jej poziomu w organizmie. Witamina D dostaje się do naszego organizmu poprzez ekspozycję na słońce. Dlatego przebywanie na zewnątrz w słoneczne dni ma pozytywne skutki dla kości i zębów. Oczywiście wszystko z umiarem. Zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić nawet do udaru. Witaminę D można również znaleźć w jedzeniu takim jak ryby, jaja, ser i mleko. Dlatego warto zwrócić uwagę, by dostarczać jej odpowiednią ilość poprzez zbilansowaną dietę. Bez wystarczającej ilości witaminy D w organizmie, zęby mogą stać się słabe i podatne na ubytki lub inne choroby.
Witamina A – budulec zębów
Witamina A jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla naszego ogólnego zdrowia i bierze udział w wielu ważnych procesach w organizmie. Uczestniczy także w budowie zębów oraz w innych istotnych funkcjach jamy ustnej. Wspomaga produkowanie śliny, zmniejszanie stanu zapalnego i gojenie się ran. Niedobór tej witaminy może prowadzić do problemów z próchnicą zębów i chorobami dziąseł. Witamina A pomaga również utrzymać zdrową skórę, wzrok i funkcjonowanie układu odpornościowego.
Jakie jeszcze witaminy na zdrowe kości?
Witamina D3 i K to kolejne ważne składniki dla zdrowych kości. Witamina D3 współpracuje z wapniem, aby pomóc organizmowi lepiej go wchłonąć. Witamina K z kolei pomaga regulować to, jak wapń dostaje się i opuszcza kości. Wykazano również, że codzienne spożywanie witaminy C i E jest korzystne dla zdrowia tych organów. Także witamina B6 wspomaga proces gojenia się ran, w tym także tych w jamie ustnej. Witaminy z grupy B pomagają również regulować hormony, które wpływają na gęstość kości. Zapewnienie organizmowi tych wszystkich składników pozwoli cieszyć się ze zdrowych kości i mocnych zębów.
Podsumowanie
Aby utrzymywać mocne i zdrowe zęby i kości przede wszystkim trzeba skupić się na zrównoważonej diecie. Powinna być bogata w wapń i witaminy. Przyda się także magnez. Stosowanie odpowiedniej diety może okazać się niestety trudne. Wtedy można zastosować dodatkowe suplementy. Przed ich uzytkowaniem najlepiej jednak skonsultować się z ekspertem lub lekarzem, który doradzi jakie preparaty i ilości są potrzebne.