Zdrowie

Jakie witaminy zastosować przy nerwobólach i żeby zadbać o swój układ nerwowy?

Jakie witaminy zastosować przy nerwobólach i żeby zadbać o swój układ nerwowy?

Czym są nerwobóle i jakie mają przyczyny?

Nerwobóle to inaczej neuralgia. Jest to specyficzny, ostry i nagły rodzaj bólu – który dotyczy nerwów. Konkretne przyczyny neuralgii różnią się w zależności od części ciała. Dolegliwość ta spowodowana jest uszkodzeniem nerwu lub naciskiem na nerw pochodzącym z otaczających tkanek. W niektórych przypadkach, może wystąpić z powodu choroby podstawowej lub infekcji w organizmie. Objawy to strzelający ból, uczucie pieczenia, mrowienie, drętwienie i osłabienie w różnych częściach ciała. Leczenie neuralgii obejmuje przyjmowanie leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwdrgawkowe, leki przeciwdepresyjne i leki zwiotczające mięśnie. W skrajnych przypadkach może być konieczna operacja, aby zmniejszyć nacisk na nerw lub usunąć uszkodzoną tkankę powodującą neuralgię.

Objawy nerwobólu – czym się charakteryzują?

Neuralgia to rodzaj bólu, który może dotyczyć każdego nerwu w organizmie. Objawy neuralgii mogą pojawić się nagle i trwać przez kilka sekund lub przez tygodnie, a nawet miesiące. Najczęstszym objawem jest ostry, kłujący lub piekący ból, który promieniuje wzdłuż dotkniętego nerwu. Ten ból może być falujący i przechodzić z łagodnego w silny. Inne objawy związane z neuralgią mogą obejmować osłabienie mięśni, mrowienie lub drętwienie w dotkniętym obszarze, wrażliwość na dotyk i zmęczenie. W niektórych przypadkach, może być również obrzęk lub zaczerwienienie w miejscu dotkniętego nerwu. Neuralgia może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy często mogą naśladować objawy innych chorób. Dlatego ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów przez ponad tydzień.

Dlaczego witaminy z grupy B są tak ważne?

Witaminy z grupy B są niezbędnymi składnikami zdrowej diety i odgrywają istotną rolę w wielu funkcjach organizmu. Miedzy innymi w znacznym stopniu wspierają układ nerwowy. Są więc wyjątkowo przydatne, gdy dochodzi do uszkodzeń nerwów. Witamina B1 uczestniczy w procesie tworzenia neuroprzekaźników. Odpowiada więc m.in za to by impulsy nerwowe działały prawidłowo. B2 natomiast bierze udział w utlenianiu komórek, oraz umożliwia powstawanie w organizmie aktywnej witaminy B6. Ona także odpowiada za tworzenie neuroprzekaźników. Ogólnie można powiedzieć, że te jak i pozostałe witaminy z grupy B odpowiadają w dużym stopniu za prawidłowe działanie mózgu, a co z tym idzie także ośrodek nerwowy. Należy więc dostarczać ich odpowiednią dawkę, stosując zrównoważoną dietę. Niekiedy przydatna lub konieczna jest odpowiednia suplementacja witamin. Wszystko trzeba jednak dawkować z głową i postępować zgodnie z zaleceniami medycznymi. Zanim zacznie się stosować jakiś preparat, najpierw warto skonsultować się z lekarzem.

Witamina B12 – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego

W kontekście prawidłowego stanu układu nerwowego wiele mówi się o witaminie B12. Jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Odgrywa ważną rolę w wielu procesach, w tym w produkcji neuroprzekaźników w mózgu, pomagając utrzymać zdrową pamięć i nastrój. Jest również zaangażowana w metabolizm i pomaga w tworzeniu DNA, które jest niezbędne do wzrostu i podziału komórek. Bez odpowiedniej ilości witaminy B12, komórki nerwowe mogą ulec uszkodzeniu, co prowadzi do zaburzeń neurologicznych, takich jak drętwienie lub mrowienie w dłoniach i stopach, dezorientacja, utrata pamięci, czy właśnie nerwobóle. Odpowiedni poziom jest również ważny dla kobiet w ciąży, ponieważ pomaga w prawidłowym rozwoju układu nerwowego ich rosnącego dziecka. Zaleca się, aby dorośli otrzymywali 2,4 mikrogramów witaminy B12 każdego dnia. Można znaleźć ją w pokarmach takich jak mięso, ryby, czy produkty mleczne.

Udostępnij