Zdrowie

Jakie witaminy na włosy? Te pomogą przy wypadających i łamliwych

Jakie witaminy na włosy? Te pomogą przy wypadających i łamliwych

Dlaczego włosy zaczynają wypadać?

Wypadanie włosów jest naturalną częścią życia, ale dlaczego w sumie zaczyna się to dziać? Genetyka odgrywa w tym dużą rolę. Wpływa na to poziom testosteronu i hormonów.  Również stres to powszechnie znany czynnik, który może odpowiadać za problemy z włosami, a także wiele innych. Liczy się też to, czy ktoś odpowiednio dba o skórę głowy i same włosy. Brak odpowiedniej pielęgnacji wpływa na nie negatywnie. Dbanie o swoje ciało poprzez prawidłowe odżywianie i odpowiednią ilość odpoczynku to ważne kroki w zapobieganiu wypadaniu włosów.

Jednak podstawą rozwoju włosów są odpowiednie składniki – witaminy i minerały. Niedobór witamin ma wiele złych skutków dla organizmu. Z pewnością może więc prowadzić do wypadania włosów. Żeby temu zapobiegać należy dostarczać odpowiednie dawki witamin oraz innych składników. Jest to bardzo ważne nie tylko, by poprawić kondycję włosów. Pozwoli nam to zadbać o cały organizm.

Witaminy na włosy – jakie stosować i w jakich produktach je znaleźć?

Witaminy są niezbędne dla zdrowego wzrostu włosów. Witaminy na włosy, takie jak witaminy z grupy B, mogą zapobiegać ich wypadaniu. Ważne jest, aby organizm otrzymywał odpowiednią ilość tych witamin. Umożliwia to normalne zachodzenie reakcji fizjologicznych, w tym utrzymania zdrowego wzrostu włosów. Biotyna to organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jest podstawowym budulcem, jeśli chodzi o włosy. Znajduję się w wątrobie, jajach, czy mleku, jest kluczową substancją promującą wzrost włosów. Spożywanie produktów bogatych w biotynę może pomóc utrzymać zdrowe i mocne włosy. Dobre działanie ma też witamina E. Zawierają ją przede wszystkim oleje roślinne jak np. rzepakowy, czy słonecznikowy. Występuje też w orzechach włoskich, sałacie, ziarnach zbóż lub pestkach dyni. Dodatkowo, istnieje wiele suplementów na rynku specjalnie zaprojektowanych, aby zapewnić dodatkowe witaminy. Niektóre z nich zawierają witaminy dobrane szczególnie z myślą o włosach. Mogą pomóc odżywić włosy i utrzymać je w najlepszym stanie. Warto poświęcić czas na dopasowanie diety, a w razie czego zastosowanie odpowiedniej suplementacji. Wtedy zapewnisz organizmowi odpowiednich składników, jakich potrzebuje do optymalnego zdrowia włosów.

Czy same witaminy na włosy wystarczą?

Witaminy są bardzo istotne, ale nie wystarczą, aby zadbać o swoje włosy. Musisz również znaleźć źródła innych składników odżywczych i minerałów, aby pomóc cebulkom włosowym w prawidłowym funkcjonowaniu. Miedź i cynk są do tego niezbędne więc upewnij się, że w Twojej diecie znajduje się odpowiednia ilość z pokarmów takich jak jajka, orzechy i mięso. W przypadku niedoboru spowodowanego niezrównoważoną dietą lub słabym wchłanianiem, konieczne może być zastosowanie wcześniej wspomnianych suplementów. Jednak przed przyjęciem jakiegokolwiek, najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem lub ekspertem. Witaminy mogą być toksyczne, jeśli są przyjmowane w dużych dawkach. Dodatkowo wątroba może być przepracowana, jeśli przyjmuje się zbyt wiele suplementów na raz. Co więc powinieneś zrobić? Upewnij się, że masz zbilansowaną, zrównoważoną dietę, która zawiera wszystkie niezbędne minerały i składniki odżywcze potrzebne do zdrowego wzrostu włosów. A jeśli masz wątpliwości, zawsze skonsultuj się najpierw z kimś obeznanym w temacie, by doradził Ci czego spożywać więcej lub ewentualnie polecił dodatkowe środki.

FAQ

Jakie witaminy wpływają na włosy?

Można powiedzieć, że wszystkie, ale wśród tych najważniejszych można wymienić witaminy E oraz B

Czemu włosy zaczynają wypadać?

Genetyka odgrywa w tym dużą rolę. Wpływa na to poziom testosteronu i hormonów.  Również stres to powszechnie znany czynnik, który może odpowiadać za problemy z włosami, a także wiele innych. Liczy się też to, czy ktoś odpowiednio dba o skórę głowy i same włosy. Brak odpowiedniej pielęgnacji też wpływa negatywnie. Oprócz tego ważne jest, aby dostarczać organizmowi niezbędne składniki i minerały w diecie.

Gdzie można znaleźć witaminę E?

Zawierają ją przede wszystkim oleje roślinne jak np. rzepakowy, czy słonecznikowy. Występuje też w orzechach włoskich, sałacie, ziarnach zbóż lub pestkach dyni.

Udostępnij