Zdrowie

Seniorzy – potrzebują z reguły więcej witamin. Jaka witamina D3 dla seniora, dlaczego są narażeni na niedobory i ile dziennie jej potrzebują?

Seniorzy – potrzebują z reguły więcej witamin. Jaka witamina D3 dla seniora, dlaczego są narażeni na niedobory i ile dziennie jej potrzebują?

Dlaczego seniorzy są szczególnie narażeni na niedobór witaminy D3?

Seniorzy są szczególnie narażeni na niedobór wielu witamin ze względu na różne czynniki. Osoby starsze są najbardziej podatną grupą, jeśli chodzi o niedobór witaminy D3, ponieważ mają zmniejszoną ekspozycję na światło słoneczne. Jest to główne źródło związków chemicznych z grupy D. Niestety, w starszym wieku ruchu jest oczywiście mniej, więc krócej przebywa się na słońcu. Ponadto seniorzy często doświadczają problemów żołądkowo-jelitowych i trawiennych, które mogą jeszcze bardziej ograniczyć wchłanianie witaminy D w ich organizmach. Takie problemy mogą być także spowodowane przez leki, czy związane z wiekiem zmiany w kwasowości żołądka i inne czynniki. Dlatego suplementacja jest często zalecana dla seniorów, aby uniknąć niedoborów. Przede wszystkim jednak warto dbać o regularna ekspozycja na światło słoneczne i dobrą dietę. Natomiast nie zawsze jest to możliwe, a wtedy stosuje się suplementy.

Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę D3 w grupie seniorów?

Seniorzy mające od 65 do 75 lat potrzebują dziennie średnio 800 – 2000. Dla osób powyżej 75-roku życia zaleca się dawkę ok. 4000 j.m. Zależy to jednak od stylu życia, wzrostu i masy ciała. Zapotrzebowanie może się różnić w przypadku chorób lub innych dolegliwości. Odpowiedni specjalista będzie w stanie najlepiej określić, jak sprawa wygląda indywidualnie.

Jaka jest najlepsza witamina D3? Co wybrać?

Jeśli chodzi o wybór najlepszego suplementu witaminy D3, jest kilka istotnych rzeczy. Zastanawiając się, jaki rodzaj suplementu witaminy D3 wziąć, ważne jest, aby spojrzeć na źródło suplementu, jak również wszelkie inne składniki zawarte w produkcie. Wiele preparatów zawiera dodatkowe składniki, które nie są konieczne, a nawet mogą okazać się szkodliwe. Najbezpieczniej szukać wśród suplementów, które zostały poddane kontroli jakości. Przede wszystkim jednak to lekarz powinien najlepiej doradzić w tej kwestii. Prawdopodobnie będzie on w stanie coś polecić, zalecić dawkowanie i ostrzec przed ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *