Trądzik to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości skórnych na całym świecie. Dotyka nie tylko młodzież, ale także osoby dorosłe. Trądzik charakteryzuje się pojawieniem na skórze licznych krostek oraz zaskórników, a w niektórych przypadkach również stanów zapalnych i blizn. Wiedza na temat przyczyn powstawania trądziku jest bardzo ważna dla ludzi, którzy się z nim zmagają. Może ona pomóc w doborze odpowiedniego sposobu leczenia zapobieganiu powstawaniu nowych zmian na skórze. Dlatego warto zwrócić uwagę na czynniki wpływające na rozwój oraz dowiedzieć się jakie kroki można podjąć by zminimalizować skutki tego schorzenia. Jaka jest więc przyczyna trądziku i jak sobie z nim radzić?
Czego dowiesz się w tym artykule:
- Czym jest trądzik i jaka może być jego przyczyna?
- Jak wygląda leczenie trądziku?
- Jak można zapobiegać pojawianiu się zmian skórnych charakterystycznych dla trądziku?
Czym jest trądzik?
Trądzik objawia się powstawaniem zmian skórnych głównie na twarzy, plecach, klatce piersiowej oraz niekiedy na innych częściach ciała. Zmiany te mogą przybierać różne formy takie jak zaskórniki, grudki, krostki, ropnie, stany zapalne oraz blizny. Trądzik zazwyczaj występuje w okresie dojrzewania, ale może także pojawić się u dorosłych.
Jaka jest przyczyna trądziku?
Dolegliwość ta powstaje w wyniku zaburzeń pracy gruczołów łojowych, które wytwarzają zbyt dużo łoju, który może zatykać pory skóry. W zatkanym porze skóry rozwija się środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. To prowadzi z kolei do stanów zapalnych oraz pojawiania się zmian skórnych charakterystycznych dla trądziku.
Jeśli chodzi o przyczyny takiego stanu rzeczy to może być ich kilka. Wpływ na rozwój trądziku mogą mieć czynniki genetyczne, hormonalne, środowiskowe, styl życia i dieta.
Poniżej omówimy bardziej szczegółowo każdy z nich.
- zaburzenia hormonalne: zmiany hormonalne zachodzące w procesie dojrzewania, ciąży, menopauzy, a także u osób z zespołem policystycznych jajników. Mogą one prowadzić do wytwarzania zbyt dużej ilości łoju w gruczołach łojowych.
- czynniki genetyczne: skłonność do występowania trądziku może być dziedziczona w rodzinie, co wpływa na większe prawdopodobieństwo jego wystąpienia u potomstwa.
- stres: nadmierna produkcja hormonów stresowych także może prowadzić do pojawiania się trądziku.
- nieodpowiednia dieta: spożywanie dużej ilości tłuszczów lub cukrów zwiększa ryzyko pojawiania się trądzikowych zmian skórnych.
- używanie niektórych kosmetyków: w niektórych kosmetykach mogą znajdować się substancje sprzyjające powstawaniu tej dolegliwości.
Badania nad przyczynami trądziku wciąż trwają. Wyżej wymienione czynniki mogą więc nie być jedynymi, które sprzyjają pojawianiu się zmian skórnych.
Jak wygląda leczenie trądziku?
Leczenie trądziku zależy od jego nasilenia oraz indywidualnych cech pacjenta. W przypadku łagodnego przebiegu, zazwyczaj stosuje się leki miejscowe. Mogą być to kremy lub maści zawierające antybiotyki, retinoidy, kwas salicylowy lub benzoiloperoksyd.
Jeśli chodzi o leczenie ciężkiego trądziku, lekarz może przepisać leki doustne, na przykład leki przeciwzapalne. W niektórych przypadkach stosuje się terapię hormonalną. Dużo zależy też od tego jaka jest przyczyna trądziku w danym przypadku.
Jak zapobiegać trądzikowi?
Oto kilka sposobów, które pomagają zapobiegać powstawaniu trądziku.
- codzienne mycie twarzy: należy regularnie myć twarz mydłem lub specjalnym, żelem. Usuwa to nadmiar łoju oraz zanieczyszczenia.
- unikanie dotykania twarzy: na rękach w ciągu dnia znajduje się mnóstwo bakterii, których lepiej nie przenosić w okolice twarzy.
- unikanie kosmetyków: dotyczy to przede wszystkim tych, które w składzie mają substancje zatykające pory skóry.
- zdrowa dieta: odpowiednio zbilansowana dieta i dobieranie jak najzdrowszych produktów także pomoże zapobiegać trądzikowi.
- unikanie stresu: warto również zadbać o odpowiednią ilość relaksu i odpoczynku.
FAQ
Skąd bierze się trądzik?
Jako przycyzny trądziku wymienia się: zmiany hormonalne, czynniki genetyczne, stres, nieodpowiednia dieta oraz niektóre kosmetyki.
Kto leczy trądzik?
Lekarzem, który zajmuje się problemami skórnymi, w tym trądzikiem, jest dermatolog.
Jak zapobiegać trądzikowi?
Aby zapobiegać trądzikowi należy regularnie oczyszczać twarz, unikać jej dotykania w ciągu dnia, utrzymywać zdrową dietę, unikać stresu. Niektóre kosmetyki, także mogą sprzyjać powstawaniu trądziku. Najlepiej więc je odrzucić.