Zdrowie

Jaką chorobę może oznaczać krostka na powiece?

Jaką chorobę może oznaczać krostka na powiece?

Krostka na powiece to nic przyjemnego – może pojawić się nagle, nie tylko wyglądając mało estetycznie, ale również powodując miejscową bolesność i dyskomfort. Jest wiele przyczyn powstawania zmian na powiekach – część ma charakter przejściowy, inne wymagają jednak interwencji lekarskiej. Niezwykle ważną informacją, którą powinniśmy znać jest mapa twarzy. Warto poznać najczęstsze przyczyny powstawania takich zmian.

Gradówka

Gradówka to nieprzyjemna krostka na powiece, mająca charakter ropno-krwistej galaretowatej masy. Sama zmiana jest twarda i nie powoduje bólu, jednak w miarę powiększania się może wywoływać dyskomfort. Jest spowodowana przewlekłym stanem zapalnym gruczołu tarczkowego. Gradówka może ulec samowyleczeniu poprzez wchłonięcie czy pęknięcie. Leczenie obejmuje smarowanie zmiany maścią zawierającą antybiotyk, stosowanie kropli do oczu lub środków doustnych dobranych przez okulistę.

Jęczmień

Jęczmień to wyjątkowo nieprzyjemna zmiana, która może pojawiać się na powiece górnej lub dolnej. Jęczmień to bolesna krosta, której towarzyszy miejscowy stan zapalny oraz duża bolesność. Wywołuje go stan zapalny gruczołów przyrzęsowych, a najczęściej za zmianę odpowiedzialne są gronkowce. Częściej obserwuje się tę zmianę u osób cierpiących na cukrzycę czy łojotokowe zapalenie oka. Jęczmień leczy się poprzez przykładanie do zmiany ciepłych kompresów, a także stosowanie miejscowej maści lub kropli do oczu z antybiotykiem. W skrajnych przypadkach konieczne może być przecięcie ropnia przez lekarza.

Kaszak

Głównie na górnych powiekach mogą pojawiać się kaszaki, czyli niewielkie zmiany spowodowane zatkaniem ujścia włosa. We wnętrzu kaszaka znajduje się łój oraz zrogowaciały naskórek. Kaszaki mogą ustępować samoistnie i nie powodują bolesności. Zdarza się, że pękają lub ulegają wchłonięciu. Są jednak mało estetyczne – jeśli bardzo przeszkadzają, mogą zostać usunięte chirurgicznie.

Kępki żółte

Krostka, a raczej płaski guzek o lekko żółtej barwie w okolicy kącika oka to tzw. kępki żółte. Zmiany mogą występować pojedynczo lub w grupie. Bardzo często obserwuje się je u osób starszych. Mają postać cysty wypełnionej cholesterolem, jednak nie powodują bolesności i nie mają tendencji do złośliwienia. Są raczej zmianą o charakterze mało estetycznym. Kępki żółte można usunąć poprzez otwarcie zmian i pozbycie się ich zawartości – takie zabiegi można wykonywać w dobrych gabinetach kosmetycznych pod okiem dermatologa. W leczeniu zmian stosowana jest również krioterapia oraz usuwanie laserowe, cieszące się wieloma pozytywnymi opiniami wśród pacjentów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.