Zawał serca, czyli niedokrwienie mięśnia sercowego na skutek czego dochodzi do jego martwicy to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Objawy zawału serca bywają niestandardowe, ale to co je łączy to charakterystyczny, palący lub piekący ból w okolicy mostka. Zawał serca częściej dotyka mężczyzn w wieku ok. 60-70 lat, choć w ostatnim czasie z powodu chronicznego stresu i braku wypoczynku cierpią z jego powodu młodzi mężczyźni w wieku 40-50 lat. Zawał to bezpośrednie zagrożenie życia więc żadne objawy nie powinny być bagatelizowane. Po zawale serce już nigdy nie będzie pracować jak wcześniej, dlatego niezwłocznie należy zmienić tryb życia i nauczyć się żyć w nieco inny sposób. Jak żyć po zawale? Jakie zmiany wprowadzić?
Dieta po zawale
W związku z tym, że zawał serca coraz częściej dotyczy osób z nadwagą kluczowe jest, aby zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe. Mowa tutaj o zbilansowanej diecie, która dostarcza organizmowi witamin i składników mineralnych w odpowiednich proporcjach. Niezwłocznie należy zredukować cukier (w tym słodkie napoje) oraz niezdrowe tłuszcze trans (są zawarte np. w margarynie). Na talerzu każdego dnia powinny gościć świeże warzywa i owoce, rośliny strączkowe czy pełnoziarniste pieczywo. Trzeba również zadbać o odpowiednie nawodnienie – minimalna ilość wody do wypicia w ciągu dnia to 1,5l. Istotne są również pory posiłków. Należy jeść regularnie (najlepiej co 3-4 godziny) i unikać przejadania się. Ostatni posiłek powinien się pojawić na naszym talerzu maksymalnie o godzinie 19.
Aktywność fizyczna
Serce to mięsień, dlatego należy dbać o jego kondycję tak samo jak dbamy o mięśnie brzucha czy grzbietu. Regularna aktywność fizyczna po zawale to konieczność. Nie wolno jednak podejmować jej na własną rękę – wszelkie formy aktywności muszę być dopasowane do naszego stanu zdrowia i należy skonsultować je z kardiologiem. Jeśli zawał był bardzo poważny i pacjent trafił do szpitala bardzo późno wówczas aktywność ograniczy się do spacerów o średniej intensywności. Lżejsza postać zawału pozwoli na pływanie czy delikatne ćwiczenia na siłowni. O wszystkim jednak zadecyduje lekarz. Podczas każdej aktywności fizycznej pacjent po zawale z musi kontrolować swoje tętno i nie może przekroczyć maksymalnej, ustawionej przez lekarza, liczby uderzeń serca na minutę.
Zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych po zawale musi być wdrożona na stałe, a nie tylko w okresie rekonwalescencji. Jest to niezwykle istotne dla serca, które po zawale często jest mocno uszkodzone i nie pracuje prawidłowo i wydajnie.