Zdrowie

Wiele kobiet szuka sposobów na to jak przyspieszyć okres. Witamina C przez niektóre uważana jest za dobry pomysł. Czy rzeczywiście?

Wiele kobiet szuka sposobów na to jak przyspieszyć okres. Witamina C przez niektóre uważana jest za dobry pomysł. Czy rzeczywiście?

Witamina C przyspiesza okres? Prawda, czy fałsz?

Okres może pokrzyżować plany. Część kobiet szuka więc sposobów na przyspieszenie miesiączki, tak by nie kolidował z ważnymi dniami. Pojawiają się w tej kwestii opinie, że pomóc może w tym witamina C, inaczej kwas askorbinowy. Czy jest to prawda? Cóż, niektóre kobiety uważają, że podczas przechodzenia infekcji, na przykład przeziębienia okres był przyspieszony. Wiązały to z tym, że w tym czasie przyjmowały zwiększone dawki witaminy C. Wysnucie takiej teorii jest zrozumiałe, jednak nie potwierdzają jej badania lekarskie. Specjaliści raczej wskazują, że sama infekcja może stanowić czynnik przyspieszający cykl menstruacyjny. Niekoniecznie więc odpowiada za to witamina C. Warto też pamiętać, iż zbyt duże dawki tego związku chemicznego mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia.

Czy okres po zastosowaniu witaminy C jest mniej obfity?

Niektórzy lekarze natomiast sugerują, że przyjmowanie większych ilości witaminy C, może pomóc zmniejszyć obfitość krwawienia podczas miesiączki. Obfite krwawienie podczas okresu jest często spowodowane niewystarczającą ilością tej witaminy. Dlatego ważne jest, aby spełniać zalecane zapotrzebowanie. Wykazano, że regularne przyjmowanie witaminy C wpływa na intensywność cykli menstruacyjnych. Może być to więc dobre rozwiązanie dla kobiet, które skarżą się na obfite miesiączkowanie. Nie można jednak przesadzać z dawkowaniem i należy zachować ostrożność. Najlepiej poradzić się lekarza o to jaka ilość witaminy C będzie odpowiednia.

Jak opóźnić okres cytryną lub witaminą C?

Eksperci wskazują nawet, że witamina C może zadziałać wręcz przeciwnie. Mianowicie wykazuje właściwości mogące opóźniać okres. Może przedłużyć fazę lutealną. Jest to ostatnia, czwarta faza cyklu miesiączkowego. Występuje po zakończeniu owulacji, czyli krwawienia. Dzięki jej przedłużeniu można opóźnić pojawienie się okresu. Najlepiej zacząć od umiarkowanej ilości witaminy C i zobaczyć, jak zareaguje organizm. Dobry sposób to sok z cytryny-uważany za skuteczny sposób na opóźnienie miesiączki. Zawiera sporo witaminy C. Jest to na pewno lepsza metoda niż przyjmowanie dodatkowych suplementów, szczególnie bez konsultacji z lekarzem.

Podsumowanie

Niektóre kobiety uważają, że zażywanie dużych dawek witaminy C może przyspieszyć okres. Badania jednak wskazują, że może być dokładnie na odwrót – mianowicie większe ilości mogą opóźnić cykl menstruacyjny. Nie należy jednak na własną rękę przyjmować ogromnych ilości kwasu askorbinowego. Może mieć to szkodliwe konsekwencje. Lekarz powinien doradzić, jakie dawki zastosować. Należy pamiętać, że przede wszystkim liczy się zdrowie.

Udostępnij