Łupież to bardzo powszechny problem skórny, który może dotknąć każdego – bez względu na wiek, rasę czy płeć. Jest to uciążliwy kłopot estetyczny, dlatego wiele osób szuka sposobów na pozbycie się go. W niniejszym artykule opiszemy dlaczego powstaje łupież, a także jak go rozpoznać. Dowiesz się także jak pozbyć się łupieżu.
Czego możesz dowiedzieć się z tego artykułu:
- Czym jest łupież?
- Jakie są przyczyny jego powstawania?
- Jak pozbyć się łupieżu?
- Kto może pomóc z tym problemem?
Czym jest łupież?
Łupież to stan skórny, który objawia się wysypką składającą się z łuszczącej się skóry, suchymi plamami i innymi nieprzyjemnymi symptomami. Chociaż łupież jest zazwyczaj dostrzegalny gołym okiem, w niektórych przypadkach, widoczny jest tylko pod mikroskopem.
Jest wynikiem zmniejszonej produkcji sebum – naturalnego oleju wydzielanego przez gruczoły łojowe na skórze głowy. Zmniejszona produkcja sebum prowadzi do zahamowania równowagi środowiskowej w skórze głowy i zmiany w jej strukturze. Za zanikanie sebum odpowiadają m.in grzyby, dla których stanowi on pożywienie.
Łupież może być również wywołany nadmiernym stosowaniem szamponów z silnymi detergentami, nadmiernym narażeniem na działanie słońca i innymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak smog i dym. Łupież może być również objawem chorób skóry, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, czy zakażenia grzybicze. Czasami jego przyczyną jest także stres.
Jak pozbyć się łupieżu – co zastosować?
Łupież to dość nieprzyjemny i uciążliwy problem. Nic dziwnego więc, że chcemy się go pozbyć jak najszybciej jeśli się pojawia.
Jak pozbyć się łupieżu?
Najlepiej skorzystać najpierw z naturalnych składników. Można wypróbować olejek z drzewa herbacianego, czy olejek z pestek winogron lub inne tego typu preparaty. Aby to zrobić, trzeba wmasować je w skórę głowy. Dzięki temu będzie ona nawilżona, a to zapobiega powstawaniu łupieżu.
Można także zastosować łagodny peeling, który usunie martwe komórki skóry z powierzchni głowy.
U niektórych osób problem łupieżu powraca. Co zrobić aby temu zapobiegać?
W takim przypadku warto regularnie używać szamponów przeciwłupieżowych. Wiele różnych ich opcji jest dostępnych w sklepach. Istnieją jeszcze inne produkty takie jak emulsje, czy tabletki. Sprawdzić mogą się także preparaty przeciwgrzybiczne.
Jeśli łupież nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie działanie w celu pozbycia się go. Wizyta u specjalisty może także szybciej zdiagnozować poważniejsze problemy, które mogą objawiać się łupieżem jak choroby skóry. Lekarz, który zajmuje się takimi sprawami jest dermatolog.
FAQ
Skąd bierze się łupież?
Pojawienie się łupieżu wynika z niewystarczającej produkcji sebum. Sebum to naturalny łój wytwarzany przez gruczoły łojowe. Jego niedobór sprawia, że skóra jest wysuszona.
Jakie są domowe sposoby na łupież?
Można wypróbować olejek z drzewa herbacianego, czy olejek z pestek winogron lub inne tego typu preparaty. Aby to zrobić, trzeba wmasować je w skórę głowy.
Dlaczego na łupież stosuje się produkty przeciwgrzybiczne?
Za zanikanie sebum powodujące powstawanie łupieżu mogą odpowiadać grzyby. Sebum stanowi dla nich pożywienie. Dlatego niekiedy stosuje się preparaty przeciwgrzybiczne, aby zwalczać łupież.