Uroda

Jak powinien wyglądać makijaż cery trądzikowe?

Jak powinien wyglądać makijaż cery trądzikowe?

Może się wydawać, że makijaż powinien być dopasowany przede wszystkim do urody, preferencji, a także okoliczności. Jednak jeśli chodzi o wymagającą cerę trądzikową, potrzebuje ona specjalnych działań oraz dużej uwagi podczas wykonywania makijażu.

Makijaż nie zawsze wskazany

Podkład, puder, a także korektor mogą zamaskować niedoskonałości cery towarzyszące trądzikowi, ale tylko wtedy, gdy nie są one bardzo duże. Jeśli wypryski i ropne nacieki są duże, a także występują w znacznych skupiskach, nałożenie na nie makijażu może jeszcze bardziej je podkreślić i sprawić, że będą większe. W takich przypadkach zrezygnowanie z makijażu lub większości kosmetyków będzie rozsądniejsze. Można na przykład sięgnąć po lekki puder mineralny, który zamaskuje zaczerwienienia i zmniejszy widoczność niedoskonałości. Pokład i korektor mogą okazać się za ciężkie.
Niedobrze jest też przy silnym trądziku wykonywać ciężki makijaż, z użyciem tłustych kosmetyków. Mogą one zatkać pory skóry i przyczynić się do zaostrzenia się objawów trądziku. Szczególnie zaś niekorzystne jest pocenie się, dlatego latem makijaż powinien być lekki lub nie powinno go być wcale. Specjaliści zalecają nawet, by postarać się uporać z niedoskonałościami skóry, a nie je maskować.

Nie można wysuszać skóry

Skóry trądzikowej nie można przetłuszczać i obciążać, ale nie można jej też przesuszać, a ten błąd popełnia wiele osób. Mogą tak działać wszelkie preparaty matujące, które nie mają jednocześnie działania nawilżającego, ale też zwykłe podkłady, a zwłaszcza – pudry. Trzeba też uważać z tym, co stosuje się do demakijażu. Najlepiej, by były to delikatne, łagodne produkty.

Maskowanie niedoskonałości

Makijaż cery trądzikowej ma na celu oczywiście przede wszystkim ukrycie niedoskonałości skóry oraz podkreślenie atutów twarzy, co też pomoże odwrócić uwagę na przykład od pryszczy. Ukrywanie wyprysków jest najtrudniejsze. Zamiast nakładać na nie grubą warstwę kosmetyków, co tylko je powiększy, warto sięgnąć po silnie kryjący podkład i nałożyć go możliwie cienką warstwą. Trzeba przy tym uważać na nierówności skóry. Jeśli trądzikowi towarzyszy silne zaczerwienienie skóry, można zamaskować je zielonym korektorem.
Bardzo ważne jest też uniknięcie przetłuszczania skóry. Pomogą w tym kremy matująco – nawilżające czy bazy pod makijaż, a także mineralne podkłady, a zwłaszcza – pudry. Warto jednak pamiętać, że przy cerze trądzikowej nie powinno się przesadzać z makijażem, zwłaszcza że rozprowadzanie podkładów czy pudru sprzyja rozprzestrzenianiu zarazków.

Udostępnij