Zdrowie

Jak być zdrowym? 5 ważnych zasad

Jak być zdrowym? 5 ważnych zasad

Co robić, aby jak najdłużej zachować zdrowie? Pytanie to zadaje mnóstwo osób, szczególnie tych, którym dokuczają różne dolegliwości. Bez wątpienia o swój stan i kondycję należy stale dbać. Jak być zdrowym?

Posiłki dobrej jakości

Wielu ludzi zapomina, że przyczyną pogarszającego się zdrowia często jest zła dieta. Nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, choroby nerek i narządów układu trawiennego bywają częstym rezultatem nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Człowiek, który nie chce zrezygnować z np. nadmiaru cukru, jedzenia smażonych potraw, fast-foodów i słonych przysmaków, może spodziewać się wystąpienia niepokojących objawów. Wiele schorzeń poważnie zagraża życiu, prowadząc do np. zawałów serca i udarów mózgu. Aby być zdrowym, trzeba zdrowo jeść. Dobrej jakości produkty, unikanie przetworzonej żywności i regularne posiłki to podstawa.

Brak nałogów

Odpowiedzią na pytanie, jak być zdrowym, jest nie tylko zbilansowana dieta, ale również rezygnacja z używek. Alkohol i tytoń bardzo negatywnie wpływają na stan zdrowia, nie wspominając już o jakichkolwiek środkach odurzających. Substancje te są źródłem chorób i uzależnień demolujących organizm na wielu polach. Warto również zastanowić się, czy dzienna dawka wypijanej kawy lub napojów energetycznych nie jest zbyt duża. Kofeina pobudza, ale przyjmowana w nadmiarze może niszczyć narządy wewnętrzne i wywoływać choroby krążenia.

Aktywność

Osoby, które chcą wiedzieć się, jak być zdrowym, muszą pamiętać o aktywności. Siedzący tryb życia, brak zajęć, unikanie wykonywania jakichkolwiek obowiązków bardzo pogarszają zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Bez względu na wiek, konieczna jest dawka ruchu, oczywiście dostosowana do możliwości. Warto więc uprawiać sport, spacerować, spotykać się ze znajomymi.

Sen, spokój, relaks

Aby organizm nie uległ osłabieniu, trzeba dbać również o wypoczynek. Zacząć należy od uregulowania snu – tak, aby trwał nie krócej niż 7 godzin na dobę. Nie zaszkodzą również od czasu do czasu małe drzemki w ciągu dnia. Niezwykle istotny jest spokój i ograniczanie stresu. Relaks można zapewnić sobie w dowolny sposób, np. przebywając na łonie natury, słuchając ulubionej muzyki, chodząc do kina, oddając się swoim pasjom.

Badania profilaktyczne

Zastanawiając się, jak być zdrowym, należy pamiętać o systematycznych kontrolach swojego organizmu. Badania profilaktyczne często pomagają poprawić stan pacjenta, a nawet uratować jego życie. Bez tego trudno mówić o gwarancji skutecznego leczenia, ponieważ wiele chorób objawia się dopiero w późnych stadiach. Warto więc regularnie mierzyć ciśnienie, puls, kontrolować cukier i cholesterol. Co jakiś czas konieczne jest EKG, morfologia, ale też w przypadku kobiet USG piersi, mammografia i cytologia.

Udostępnij