Zdrowie

Ile człowiek wytrzyma bez jedzenia? 

Ile człowiek wytrzyma bez jedzenia? 

Historia zna doskonale zna przypadki kiedy ludzie głodowali. Najczęściej byli do tego zmuszeni przez wojny, nieurodzaje, niewłaściwe zarządzanie oraz inne czynniki. Czasami sami się na to decydowali np. podczas strajków głodowych lub obrzędów religijnych. Tu pojawia się ciekawe pytanie – ile człowiek  wytrzyma bez jedzenia? Po jakim czasie następuje śmierć? Więcej na ten temat można dowiedzieć się w tym artykule.

Co dzieje się z organizmem bez jedzenia?

Bez jedzenia, organizm zaczyna stopniowo tracić energię. Białka, tłuszcze oraz węglowodany są źródłami energetycznymi. Bez nich stopniowo słabną funkcje narządów, aż ostatecznie dochodzi do śmierci. Gdy nie dostarczymy do organizmu potrzebnych kalorii, a w tym niezbędnych witamin i minerałów, to zacznie on wykorzystywać rezerwy. Na początku zacznie spalać tłuszcz. Oznacza to znaczny spadek wagi, jednak nie dotyczy to tylko tkanki tłuszczowej. Białko zawarte m.in w mięśniach także będzie pobierane do podtrzymania funkcji życiowych. Idąc tym tropem, wraz z upływem kolejnych dni bez dostarczenia pożywienia w końcu rezerwy się skończą. Wtedy praca kolejnych narządów będzie ustawać, a ostatecznie wyłączy się mózg.

Jakie są stopniowe objawy głodowania? Pierwsze dni to wcześniej wspomniana utrata wagi, osłabienie oraz zmniejszenie wrażliwości na bodźce emocjonalne oraz fizyczne, czyli tzw. apatia. Do tego, bez odpowiednich składników odżywczych organizm będzie tracił swoją odporność, więc stanie się bardziej podatny na różne infekcje. Stąd mogą pojawić się różne choroby. Wraz z upływem czasu skutki te pogłębiają się. Organizm staje się tak słaby, że nawet najmniejsze ruchy są bardzo bolesne. Na końcu, zatrzymuje się serce i następuje zgon. Śmierć głodowa nie bez powodu uznawana jest za jedną z najgorszych. Jest powolna, a przy tym sprawia ogromny ból. Dlatego, była wykorzystywana jako jedna z metod na ukaranie człowieka. 

Ile czasu wytrzyma człowiek bez jedzenia?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jako przybliżony czas, jaki człowiek jest w stanie nie jeść i przeżyć podaje się nawet ok. miesiąca. Jest to jednak w dużej mierze kwestia indywidualna. Wszystko zależy od różnych czynników zależnych od danej osoby. Chodzi o stan zdrowia, uwarunkowania genetyczne, wiek oraz masy. istotne jest także to, czy człowiek wykonuje wysiłek fizyczny podczas głodowania, czy nie. Teoretycznie także osoba, która ma więcej tkanki tłuszczowej powinna przetrwać dłużej. Natomiast w praktyce niekoniecznie musi tak być. Dlatego nie da się określić dokładnie jaki jest ogólny czas, przez który człowiek może nie jeść. 

Ile człowiek może wytrzymać bez wody i jedzenia?

Bardzo ważne jest też to, czy dostarczana jest woda. Bez niej śmierć następuje dużo szybciej, bo po upływie maksymalnie tygodnia. Dzieje się tak m.in dlatego, że jest ona dużo szybciej zużywana przez organizm. Tak więc, jeśli człowiek nie je, ale pije wodę to przeżyje dłużej. W przypadku, gdy brakuje także jej, zgon jest znacznie szybszy.

FAQ

Ile człowiek przetrwa bez wody?

Bez dostarczania wody do organizmy, człowiek może przeżyć ok. 4-7 dni.

Ile człowiek przeżyje bez pozywienia?

Zależy to od wielu czynników, ale przyblizony czas, jaki człowiek może przeżyć bez jedzenia to ok. 4 tygodni.

Czy osoba, która ma więcej tkanki tłuszczowej przeżyje dłużej bez jedzenia?

Teoretycznie tak, chociaż zależy to także od innych czynników jak ogólny stan zdrowia i wysiłek wykonywany podczas głodowania.

Udostępnij