Witamina B1 – właściwości. Jaką funkcję w organizmie pełni witamina B1?
Witamina B1, znana jest również jako tiamina. Odgrywa kluczową rolę dla zdrowia ludzkiego organizmu. Jest to jedna z 8 witamin rozpuszczalnych w wodzie i jest ważna dla wielu procesów metabolicznych. Witamina B1 wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pomagając utrzymać zdrowe i aktywne nerwy. Niedobór tej witaminy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Przykładem jest choroba znana jako beri-beri. Może ona powodować uszkodzenie nerwów i inne problemy neurologiczne, nawet psychozę. Dlatego ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość witaminy B1 w naszej diecie.
Objawy i skutki nadmiaru witaminy B1
Chociaż B1 to bardzo istotna witamina, to zbyt duża ilość może prowadzić do niekorzystnych skutków. Nadmiar może wystąpić z przyjmowania zbyt dużej dawki doustnie lub z niezdolności organizmu do prawidłowego wchłaniania witamin. Objawami nadmiaru B1 mogą być trudności ze snem, zmęczenie i drażliwość. Dodatkowo, nadmierne ilości tej witaminy mogą powodować dezorientację i szybkie bicie serca, nudności, drżenie mięśni, czy arytmia serca.
Witamina B1 na receptę
Leki, które zawierają witaminę B1 w dawce 25 mg na tabletkę są dostępne tylko za zgodą lekarza. Oznacza to, że aby je kupić trzeba okazać receptę. Można co prawda kupić witaminę B1 bez recepty, jednak dotyczy to niższych dawek. tak jest w przypadku preparatów określonych jako leki. Inna sprawa to suplementy. W tym przypadku można kupić te zawierające duzo większą dawkę witaminy.
Różnica między suplementami, a lekami.
Przede wszystkim jak sama nazwa mówi – leki stosuje się do leczenia w przypadku choroby, czy zaburzenia. Suplementy z kolei to produkty spożywcze, które tworzy się tak, by zawierały jeden lub kilka składników w skoncentrowanej formie. Mają stanowić tylko uzupełnienie diety. Kolejną rzeczą jest to, że suplementy nie są tak starannie przebadane jak substancje lecznicze. Witamina B1 zawarta w witaminach może też gorzej się wchłaniać.
Podsumowanie
Witamina B1 jest konieczna, by cieszyć się zdrowiem. Nie powinno więc brakować jej w organizmie. Można jednak z nią przesadzić, a skutki tego potrafią być naprawdę ciężkie. Dlatego większe dawki są na receptę. Gdy podjerzewasz u siebie niedobór, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zaleci jaka ilość będzie ewentualnie potrzebna.