Zdrowie

Czerwone plamki na skórze – co to może oznaczać. Czy to powód do niepokoju?

Czerwone plamki na skórze – co to może oznaczać. Czy to powód do niepokoju?

Czerwone plamki na skórze nie są zbyt przyjemnym widokiem. Pojawiają się czasem nagle i mogą niepokoić. Czy rzeczywiście czerwone plamki na skórze świadczą o jakiejś poważnej chorobie? Często są niegroźne, jednak w niektórych przypadkach mogą być oznaką czegoś groźniejszego. Więcej na ten temat dowiesz się w poniższym artykule.

Czerwone plamki na skórze – gdy pojawia się swędzenie

Choć może się wydawać, że zaczerwienienie to po prostu zaczerwienienie, to jednak występują różne rodzaje takich zmian skórnych. Mają różne przyczyny i świadczyć mogą o zupełnie innych problemach. 

Czasami plamy powodują równocześnie swędzenie. Choć to dość uciążliwe, to z reguły są one mniej groźne niż te nieswędzące. Swędzenie miejsc zaczerwienionych często jest spowodowane w wyniku ugryzienia przez komara, lub inne owady. W większości przypadków (przynajmniej w Polsce) nie niesie to ryzyka poważniejszych powikłań i plamy same znikają po czasie. Nieodpowiednia higiena także może skutkować pojawieniem się czerwonych swędzących plam. Często są one reakcją alergiczną, więc mogą wystąpić po zastosowaniu niektórych kosmetyków, leków, czy po spożyciu na przykład jakiegoś produktu. Niektóre uczulenia są bardzo groźne dla zdrowia i wywołują znacznie poważniejsze objawy, więc nie powinno się ich lekceważyć. 

Zaczerwienienie, któremu towarzyszy świąd pojawić może się również po goleniu lub po depilacji. 

Co jeśli zaczerwienienia nie swędzą?

Niektórzy ludzie mają tzw. skórę naczynkową, czyli taką, która jest wrażliwsza. Jest bardziej podatna na stres, kosmetyki, dotyk, lub warunki pogodowe. Wtedy czerwone plamki mogą się pojawiać, szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza. 

Zaczerwienienia na skórze często występują także po po spożyciu alkoholu. Wynika to z tego, że organizm nie potrafi trafić wszystkich składników jakie powstają w czasie rozkładu alkoholu. 

Nie są to jednak wszystkie przyczyny pojawiania się na skórze czerwonych plam, które nie swędzą. Warto wspomnieć o rumieniu, który może mieć wiele przyczyn. Pojawia się niekiedy po ukąszeniu kleszcza i może wtedy świadczyć o zakażeniu boreliozą. Rumień może być też spowodowany stanami zapalnymi jak n.p. reumatoidalne zapalenie skóry. Wywołują go również wirusy, wtedy jest przenośny. Dzieje się tak w wyniku zakażenia wirusem B19, który powoduje pojawienie się tzw. rumienia wędrującego. Najbardziej narażone są na niego małe dzieci. Są one też w grupie ryzyka wystąpienia rumienia nagłego, który pojawiać może się w wyniku zakażenia wirusem HHV-6. 

Łuszczyca z kolei to dolegliwość, przy której pojawiają się łuskowate, piekące zaczerwienienia, a skóra może pękać. Natomiast czerwone grudki i plamy mogą być objawem atopowego zapalenia skóry. Inne choroby, które objawiają się zaczerwienieniami to m.in toczeń, świerzb, a także nowotwory.

Podsumowanie – czerwone plamki na skórze

Zaczerwienienia na skórze mogą mieć bardzo różne przyczyny. Od tych błahych jak golenie maszynką do bardzo poważnych jak rak. Najlepiej w przypadku pojawienia się czerwonych plam na skórze skontaktować się z lekarzem. Szczególnie, gdy plamki nie znamy przyczyny ich pojawienia się. Szybko podjęte działanie często może zapobiec ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu.

FAQ

Czy czerwone plamy na skórze mogą pojawiać się od niewłaściwej higieny?

Tak, niewłaściwa higiena skóry może objawiać się czerwonymi plamami na skórze. Niektóre kosmetyki też mogą powodować pojawianie się zaczerwienień, w przypadku np. alergii na niektóre składniki w nich zawarte

Jakie objawy ma borelioza?

Jednym z objawów boreliozy może być pojawienie się nieswędzących zaczerwienień na skórze.

Jakie są przyczyny rumienia?

Pojawienie się rumienia może mieć różne przyczyny. Może to być m.in borelioza, czy zakażenie wirusami jak HHV-6 lub B19.

Udostępnij