Sport

Ćwiczenie z hantlami w domu. Przykładowe ćwiczenia.

Ćwiczenie z hantlami w domu. Przykładowe ćwiczenia.

Hantle są jednym z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych narzędzi do ćwiczeń. Z nimi można ćwiczyć takie partie ciała, jak mięśnie pleców,biceps, triceps, czy barki.. Jest to bardzo wszechstronny i stosunkowo niedrogi sposób na szybkie i skuteczne wzmocnienie ciała. Ćwiczenie z hantlami w domu to także dobra alternatywa dla osób, które z jakiegoś powodu wolą unikać siłowni. Więcej na ten temat w poniższym artykule.

W tym artykule dowiesz się:

  • Jakie zalety ma ćwiczenie z hantlami w domu
  • Jakie są przykładowe ćwiczenia.
  • Ćwiczenie z hantlami w domu – o czym pamiętać?

Ćwiczenia z hantlami w domu

Trenowanie na siłowni wiąże się przeważnie z koniecznością zakupu karnetu lub opłaty za wstęp. Nie wszyscy mają ochotę regularnie wydawać pieniądze lub po prostu nie lubią klimatu siłowni. Zakup hantli to dobra opcja dla takich osób. Dzięki temu mogą zapłacić jednorazowo i ćwiczyć spokojnie w domowym zaciszu. Poniżej znajdziesz przykładowe ćwiczenia na barki, triceps i biceps wraz z ich krótkimi opisami oraz zasady, o których należy pamiętać trenując w domu.

Ćwiczenia z hantlami na barki

Ćwiczenia z hantlami na barki pozwalają na skuteczne wzmocnienie i rozwinięcie tychże mięśni. Oto kilka podstawowych ćwiczeń, które mogą być wykorzystane do wzmocnienia i rozwoju ramion i barków:

  • Wznosy ramion w pozycji siedzącej – usiądź wygodnie z hantlami w rękach, delikatnie unoś ramiona do przodu lub do boku a następnie powoli opuść je do pozycji wyjściowej.
  • Wznosy ramion do boku – trzymając hantle unoś ręce lekko zgięte do boku, a następnie powoli opuszczaj je do pozycji wyjściowej.
  •  Wznosy ramion w przód – trzymając hantle jedną ręką, delikatnie unoś ramiona do przodu, a następnie powoli opuszczaj je do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia z hantlami na triceps

Dzięki hantlom można także świetnie wzmacniać triceps. Bardzo dobre ćwiczenia to m.in:

  • Wyciskanie za głową  – siedząc trzymaj jednego hantel obiema rękami za głową. Powinien być opuszczony, a ćwiczenie polega na tym, żeby podnieść go do góry prostując przy tym ręce.
  • Wyciskanie za głową na stojąco – stojąc, trzymaj jeden hantel obiema rękami za głową i podnoś do góry prostując ręce. W gruncie rzeczy tak samo jak w pozycji siedzącej.

Ćwiczenia z hantlami na biceps

Większy biceps to jedna z najbardziej pożądanych partii mięśniowych. Oczywiście nie powinno się trenować jedynie tego mięśnia i zapominać o innych. Jakie są dobre ćwiczenia z hantlami na biceps?

  • Wyciskanie hantli z dołu na stojąco – zaczynasz w pozycji stojącej  trzymając hantle opuszczone w rękach. Następnie zginaj ręce do góry, podnosząc hantle mniej więcej do klatki piersiowej.
  • Wyciskanie hantla na siedząco – siedząc trzymaj hantla w ręce opuszczonego pomiędzy nogami, bliżej danego uda. Jeśli wyciskasz prawą ręką, to hantel powinien być bliżej prawego uda, jeśli lewą to przy lewym. Następnie podnieś hantla tak samo przy wyciskaniu na stojąco. 

Ćwiczenie z hantlami w domu – o czym pamiętać?

Przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo. Niepoprawnie wykonywane ćwiczenia mogą być przyczyną kontuzji. Bardzo istotna kwestia to wykonywać wyżej wymienione ćwiczenia z prostymi plecami! Hantle mają także zapięcia na ciężary lub zakrętki, ważne aby były maksymalnie dokręcone. Dzięki temu, obciążniki nie powinny spaść. 

Jeśli zadbasz o swoje bezpieczeństwo i poprawne wykonywanie ćwiczeń to dzięki temu możesz w domowych warunkach wzmocnić swoje mięśnie.

FAQ

Jak ćwiczyć biceps hantlami?

Dobre ćwiczenie na biceps, które można wykonywać na hantlach to np. wyciskanie hantli z dołu na stojąco lub na siedząco.

Jak ćwiczyć triceps na hantlach?

Np. siedząc trzymaj jednen hantel obiema rękami za głową. Powinien być opuszczony, a ćwiczenie polega na tym, żeby podnieść go do góry prostując przy tym ręce. Można to ćwiczenie wykonywać w pozycji stojącej.

Co jest ważne przy ćwiczeniu z hantlami?

Bardzo istotną rzeczą jest to, aby mieć wyprostowane plecy podczas wykonywania ćwiczeń. Nie stosując się do tej zasady można nabawić się kontuzji.

Udostępnij