Zdrowie

Co na chrypkę oraz jakie są jej przyczyny i objawy

Co na chrypkę oraz jakie są jej przyczyny i objawy

To dolegliwość powszechnie znana na całym świecie. Chrypa objawia się przede wszystkim zmienionym, z reguły obniżonym, chropowatym głosem. Powstaje na skutek zaburzeń w obrębie krtani, a ich przyczyny mogą być różne. Na tzw. chrypkę często nie zwraca się zbytniej uwagi, jednak niekiedy może ona oznaczać poważne problemy. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Czym spowodowana jest chrypa i czy może to być objaw poważnej choroby?
  • Jakie są jej objawy?
  • Co na chrypkę – jak wygląda leczenie i jak złagodzić ją domowymi sposobami.

Jakie są przyczyny powstawania chrypy?

Istnieje kilka przyczyn nieprawidłowego przepływu powietrza w krtani. Zazwyczaj odpowiada za to zranienie lub podrażnienie strun głosowych. Narząd ten jest używany przez człowieka praktycznie codziennie. Może najzwyczajniej ulec przeciążeniu, na przykład poprzez częste podnoszenie głosu, czy śpiew. Objawia się to właśnie chrypką. Dlatego na jej występowanie narażeni są ludzie, którzy zawodowo posługują się głosem lub palacze. Jednakże, podrażnienie to nie jedyny powód. Powodować mogą ją też na przykład ciało obce znajdujące się w obrębie krtani lub choroby takie jak m. in zapalenie krtani lub gardła. Może to być objaw także przewlekłych schorzeń nawet tak poważnych jak nowotwór. 

Objawy chrypki

Chrypa objawia się przede wszystkim zmienionym głosem. Staje się on chropowaty, obniżony lub podwyższony. Niekoniecznie musi być głośniejszy, równie chrypka może spowodować jego osłabienie. 

Dolegliwość ta to jednak nie tylko głos. Oprócz tego często pojawia się uczucie posiadania flegmy w gardle, ból, czy chrząkanie. 

Co na chrypkę?

Oczywiście najlepiej zwalczać przyczynę. Jeśli chrypa jest spowodowana przez nadmierne używanie głosu to dobrym sposobem będzie przez jakiś czas po prostu tego unikać. Jeśli wynika ona z palenia tytoniu, dobrym rozwiązaniem jest je ograniczyć lub zaprzestać całkowicie palić papierosy.

Niestety, w przypadkach chorób, nie jest już to tak proste. Jeśli chodzi o stany jak na przykład zapalenie gardła to zazwyczaj organizm sam po czasie powinien zwalczyć infekcję. Wesprzeć można go oczywiście zwiększając swoją odporność. 

W sytuacji, gdy przyczyny są przewlekłe, konieczne najczęściej jest zastosowanie specjalistycznego leczenia. W takim przypadku najwięcej będzie w stanie doradzić lekarz. 

Jakie są domowe sposoby na złagodzenie chrypy?

miód, czyli sposób na złagodzenie chrypki

Dobrym rozwiązaniem oprócz pozwolenia strunom głosowym na odpoczynek jest przykładowo miód. Ma on właściwości łagodzące podrażnienia. Sprawdzić powinny się też napary z szałwi lub rumianku. Suche powietrze nie sprzyja łagodzeniu chrypki. Wysuszone gardło jest bardziej podatne na zranienia oraz podrażnienia. Dlatego warto pamiętać o tym, że zmagając się z chrypą dobrze jest zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. W tym celu dobrze jest regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa. Kolejną dość istotną kwestią jest to, że lepiej odstawić wtedy pikantne potrawy. Ze względu na swoje właściwości nie sprzyjają one łagodzeniu dolegliwości jaką jest chrypka.

FAQ

Czy miód pomaga na gardło?

Tak, miód to dobry pomysł na złagodzenie podrażnień w gardle.

Skąd bierze się chrypka? Powodować mogą ją też jednak np: ciało obce znajdujące się w obrębie krtani lub choroby takie jak m. in zapalenie krtani lub gardła. Może to być objaw także przewlekłych schorzeń nawet tak poważnych jak nowotwór. 

Zazwyczaj odpowiada za to zranienie lub podrażnienie strun głosowych.

Do jakiego lekarza zgłaszać się z porblemami z gardłem?

Lekarzem, który zajmuje się gardem jest laryngolog.

Udostępnij