Ból pięt, który pojawia się przy chodzeniu lub nawet podczas spoczynku może wskazywać na poważną chorobę, dlatego nie wolno go lekceważyć. Warto zatem wiedzieć, jakie są przyczyny, które go powodują i w jaki sposób należy sobie z nimi radzić. Czy ból pięty przy chodzeniu może oznaczać poważne problemy?
Czego dowiesz się z artykułu?
- jakie są przyczyny bólu pięt
- jakie są choroby objawiające się takim bólem
- jak leczy się ból pięty przy chodzeniu
- jakie są domowe sposoby na bóle pięty
Sprawdź: Schodzący paznokieć – jak radzić sobie z onycholizą
Ból pięty przy chodzeniu – przyczyny
Jedna z najczęstszych przyczyn bólu pięt to jałowa martwica kości, zwana inaczej chorobą Haglunda. Choroba ta jest powiązana z przeciążeniami, które mogą wystąpić podczas wysiłku fizycznego. Może więc występować ból pięty przy chodzeniu. W chwili, kiedy odczuwamy promieniujący ból pięty aż do łydki lub kłucie w pięcie, wtedy może być to objaw dny moczanowej. W trakcie tego schorzenia ból pięty atakuje najbardziej nocą. Osoby, u których zdiagnozowana została cukrzyca, również odczuwają dolegliwości w rejonie stóp. Ból przy chodzeniu może powodować stan zapalny ostróg piętowych. Ból pięty pod spodem, czy podczas spoczynku również może oznaczać stan zapalny.

Ostrogi piętowe pojawiają się przeważnie u osób, które są bardzo aktywnie fizycznie lub spędzają w pozycji stojącej bardzo dużo czasu. Niestety osoby z nadwagą również są narażone na tego typu dolegliwość. Kolejną przyczyną bólu pięt może być osteoporoza, jak również zapalenie ścięgna Achillesa. W tym przypadku ból jest zlokalizowany na samym dole łydki i promieniuje aż do stopy. Jeżeli dodatkowo pojawia się obrzęk oraz zasinienie konieczny, konieczna jest natychmiastowa wizyta lekarska.
Podstawowe objawy wybranych chorób stóp
- Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego – głównym objawem jest ból pięty pod spodem, odczuwalny rano zaraz po wykonaniu kilku kroków. Bólowi często towarzyszy napięcie powięzi podeszwowej.
- Objawy deformacji Haglunda – pierwszy objaw to ból tyłu pięty, który na początku ma łagodny charakter, dlatego choroba rozwija się praktycznie niezauważalnie. Z czasem dolegliwości nasilają się, powodując nawet utykanie podczas chodzenia. Następne stadium prowadzi do choroby przyczepu ścięgna Achillesa.
- Objawy zespołu kanału stępu – ból pięty przy chodzeniu może promieniować aż do łydki, najczęściej nasila się w nocy. Czasami można zaobserwować obrzęk w okolicach pięty oraz kostki.
Zobacz także: Nerwica jako jedna z przyczyn nocnych potów
Diagnoza i leczenie bólu pięt
Prawidłowa diagnoza jest uzależniona od przyczyny powstania bólu. Dlatego lekarz na samym początku zleci wykonanie badań, do których można zaliczyć:
- usg – wykonuje się w przypadku podejrzenia zapalenia rozcięgna podeszwowego
- rtg – przeprowadza się w chwili podejrzenia martwicy guza kości piętowej
- tomografia komputerowa – wykonuje się w przypadku przeprowadzenia dokładniejszych badań
- rezonans magnetyczny – przeprowadza się go w przypadku podejrzenia złamań zmęczeniowych
Leczenie również jest uzależnione od przyczyny bólu i w chwili kiedy nie ma żadnych objawów chorobowych, wykorzystuje się leczenie farmakologiczne zazwyczaj niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. W chwili kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi skutku, może okazać się, że konieczne będzie przeprowadzenie operacji.

Sposoby na ból pięt – rehabilitacja i sposoby domowe
Do najczęstszych metod rehabilitacji można zaliczyć:
- masaż
- jonofrezę
- laseroterapię
- krioterapię
- fonoforezę
Do domowych sposobów walki z bólem pięt można zaliczyć ćwiczenia, które polegają na rozluźnianiu rozcięgna podeszwowego. Dobrym ćwiczeniem w przypadku ostróg jest rolowanie pod stopą piłki tenisowej. Dobrym sposobem jest również zakup sprzętu ortopedycznego, który umożliwi odpowiednie odciążenie oraz ułożenie stopy. Ważną rzeczą podczas leczenia jest dieta oraz odpowiednio dostosowane wkładki ortopedyczne, oraz buty. Jeśli odczuwamy ból, dobrze jest zrobić zimny okład, który powinien przynieść choremu ulgę. Oprócz tego można wykonać masaż zdecydowanymi, lecz łagodnymi ruchami przez kilka minut.